Podróże

Porto Alegre – pogoda, atrakcje, ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Porto Alegre

Porto Alegre, czyli "Radosny Port", jest stolicą i największym miastem stanu Rio Grande do Sul w południowej Brazylii. Mieszka tam ok. 1,5 mln osób. Jest dziesiątym miastem Brazylii pod względem ludności. W całej aglomeracji mieszka ok. 4,5 mln osób.

Miasto Porto Alegre oficjalnie powstało w XVIII w. Zostało założone przez imigrantów z portugalskich Azorów. Na początku XIX w. w mieście pojawili się imigranci z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski. Do dziś największą grupę etniczną stanowią Europejczycy.

Porto Alegre – położenie

Porto Alegre to miasto portowe położone nad jeziorem lagunowym Lagoa dos Patos (Laguną Kaczek). To druga co do wielkości laguna na świecie, o wielkości 10 tys. km². Miasto od Oceanu Atlantyckiego oddziela ok. 8-kilometrowa mierzeja. Laguna jest największym jeziorem w Brazylii i drugim pod względem powierzchni jeziorem w Ameryce Południowej.

Zobacz wideo: Szkoła życia w brazylijskiej faweli

Szkoła życia w brazylijskiej faweli
Szkoła życia w brazylijskiej faweli Magdalena Malejczyk zakochała się w Brazylii. Wystarczyło, że raz wyjechała na wakacje i od razu wiedziała, że będzie musiała tam wrócić.

Do Laguny Kaczek wpływa pięć rzek. Kanał São Gonçalo łączy Lagunę z położoną na południu Laguną Mirim. W okolicach Laguny Kaczek żyją ryby i ptaki np. łabędzie czarnoszyje, koskoroby, flamingi chilijskie. Bywają tam też delfiny butlonose.

Pogodni TVN

Pogodni TVN
Pogodni TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Porto Alegre – pogoda

W Porto Alegre panuje klimat subtropikalny. Opady i wilgotność są wysokie przez cały rok. W zimniejszych miesiącach, czerwcu i lipcu, temperatury oscylują wokół 10–19°C, choć zdarzają się także przymrozki. Pogoda w Porto Alegre w najcieplejszych miesiącach jest upalna. Między wrześniem a marcem temperatury wahają się między 19–30°C. Rekordowa temperatura zanotowana w Porto Alegre wynosiła 42,6°C.

Krainy geograficzne Porto Alegre

Porto Alegre leży na terenie przejściowym między tropikalnymi lasami a południowo-brazylijską pampą. Pampa to kraina geograficzna porośnięta przez roślinność stepową, trawy, rośliny zielne i niewiele drzew. Mieszkają tu zwierzęta takie jak:

 • lis pampasowy,
 • nandu,
 • jeleń pampasowy,
 • kuropatwa,
 • fulica,
 • myszołów,
 • mara.

Charakterystyczną cechą tej krainy geograficznej jest bardzo żyzna gleba. Tereny są wykorzystywane pod uprawę pszenicy, słonecznika, kukurydzy, jęczmienia i soi.

Porto Alegre – atrakcje przyrodnicze

Porto Alegre jest jednym z najbardziej zielonych miast Brazylii. Zieleń zajmuje ok. 30% powierzchni miasta. Na terenie Porto Alegre istnieją dwa rezerwaty - Park Jacuí Delta i Rezerwat Biologiczny Lami im. José Lutzenbergera. Żyją tam kapibary, kajmany szerokopyskie, wydry. W mieście znajdują się liczne parki, m.in.:

 • Ogród Botaniczny Porto Alegre,
 • Park Farroupilha,
 • Park Moinhos de Vento,
 • Park Brazylijskiej Marynarki (Parque Marinha do Brasil).

Projekt Ogrodu Botanicznego Porto Alegre powstał pod koniec XIX w. Wtedy wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Udało się to dopiero w połowie XX w. Można tam obejrzeć ok. 600 gatunków roślin. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajduje się Muzeum Przyrodnicze z wystawą skamielin.

Inne atrakcje Porto Alegre

Inne atrakcje miasta to:

 • Muzeum Júlio de Castilhos – najstarsze muzeum stanu Rio Grande do Sul, założone w 1903 r., znajduje się w nim ponad 10 tys. eksponatów związanych z lokalną historią, w tym historią Indian żyjących na tych terenach;
 • Muzeum Joaquim José Felizardo z kolekcją zabytków archeologicznych i zdjęć, budynek muzeum został zbudowany w połowie XIX w.;
 • Muzeum Sztuki Rio Grande do Sul - eklektyczny budynek z 1954 r. z kolekcją 2,6 tys. dzieł sztuki, największą w stanie Rio Grande do Sul;
 • Targ Porto Alegre - najstarsze targowisko w mieście zbudowane pod koniec XIX w. na miejscu mniejszego targowiska, częste miejsce spotkań;
 • Fundacja Iberê Camargo - instytucja kulturalna i muzeum;
 • Pałac Piratini, w którym mieści się siedziba rządu stanowego.

W rejonie "SoHo" Porto Alegre kwitnie z kolei nocne życie. Można tam znaleźć wiele różnorodnych nocnych klubów, pubów, barów, restauracji. W Porto Alegre odbywa się także karnawał.

Porto Alegre – ciekawostki

Porto Alegre to miasto, które słynie z lewicowych sympatii. Tutaj po raz pierwszy wprowadzono budżet partycypacyjny, również tutaj odbywają się Międzynarodowe Forum Darmowego Oprogramowania i Światowe Forum Społeczne. Historia Porto Alegre jest ściśle związana z legendą gauchos, pasterzy bydła z czasów podbojów Ameryki Południowej, przypominających nieco północnoamerykańskich kowbojów. Jest tu ok. 50 centrów kultury poświęconych gauchos. Charakterystycznym atrybutem gaucho jest guampa i bombilla do picia yerba mate oraz imbryk z ciepłą wodą. W Brazylii tylko południowe rejony kraju czują się spadkobiercami gauchos. Po mieście kursują specjalne turystyczne linie autobusowe przejeżdżające przez najważniejsze atrakcje Porto Alegre.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Erlon Silva - TRI Digital/Getty Images

Pozostałe wiadomości