Dziecko

Jak rozpoznać, że dziecku dzieje się krzywda w przedszkolu? "Każda zmiana w zachowaniu powinna niepokoić"

Dziecko

Rodzic, który posyła dziecko do przedszkola, chce mieć pewność, że pociecha będzie tam bezpieczna i nikt nie zrobi jej krzywdy. Niestety nie każda placówka i nie wszyscy opiekunowie spełniają te oczekiwania. Jak rozpoznać, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda i jak rozmawiać z dyrekcją placówki o naszych podejrzeniach? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Moniką Just, pedagogiem i edukatorką dziecięcą.

Jak sprawdzić, co dzieje się w przedszkolu dziecka?

Kilka dni temu media informowały o przedszkolance, która przykleiła dzieci taśmą klejącą do krzesła, aby udowodnić im, że mogą siedzieć spokojnie. Takie sytuacje nie są niestety nowością i nie wszystkie wychodzą na jaw. Jak rozpoznać, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda? Czy w ogóle potrafimy obserwować swoje dziecko?

- Niestety nie, a ta obserwacja jest szalenie ważna. Dzieci bardzo często nie potrafią wyrazić słowami swoich emocji. Stres czy napięcie będą manifestowały inaczej - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Monika Just, pedagog i edukatorka dziecięca.

Co powinno zwrócić uwagę rodzica?

- Tak naprawdę każda zmiana zachowania jest niepokojąca. Jeśli pogodne, radosne dziecko staje się agresywne i pobudzone lub nagle robi się wycofane, zamknięte w sobie - rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka. Niektóre dzieci uciekają w świat zabawy i tam będą przerabiały swoje problemy i trudności lub w świat rysunków - mówiła specjalistka.

Rozmowa z dzieckiem - jak ją przeprowadzić?

Wielu rodziców, gdy podejrzewa, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojące, zaczyna zadawać mu pytania. W ocenie specjalistki nie jest to dobre rozwiązanie.

- Pytanie dziecka np. o to, czy ktoś je uderzył w przedszkolu, zbyt mocno sugeruje odpowiedź. Starajmy się formułować pytanie tak, aby skłaniało ono do opowieści. Zapytanie dziecka o to, co dzisiaj robiło, może przynieść znacznie lepsze efekty - dodała.

Część małych dzieci ma jednak tendencję do wymyślania i opowiada historii, które nie miały miejsca. Jak rozmawiać z takim maluchem?

- Najlepiej spojrzeć na dziecko z jego perspektywy. Zainicjowanie zabawy samochodami czy lalkami może sprawić, że malec zacznie odtwarzać zabawy i komunikaty, które usłyszało w przedszkolu. W sytuacji, gdy usłyszymy od dziecka słowa np.: "ty jesteś głupi i będziesz siedział na tym krześle" - jest to bardzo wyraźny sygnał, którego nie można zignorować - mówiła.

Gdy taka interwencja w przedszkolu jest konieczna, nie idźmy tam zdenerwowani. Musimy pamiętać, że dzieci bardzo uważnie nas obserwują i powielają nasze zachowania.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Leniwi rodzice służą radą. "To nie koniec świata, jeśli zamówisz pizzę na obiad"

Urodziła bliźniaki mając 64 lata, sąd pozbawił ją praw rodzicielskich. "Odebrali mi wszystko"

Czy Joanna Krupa zamieszka w Polsce? "Rozmawiamy o przeprowadzce w miejsce, gdzie przyszłość naszego dziecka będzie lepsza"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości