Dziecko

Gry i zabawy na Halloween – pomysły na udaną imprezę

Dziecko

Aktualizacja:
Zabawa na halloween

Zabawy halloweenowe dla dzieci są coraz chętniej organizowane. Straszliwe, integrujące lub śmieszne, stanowią dobry sposób na spędzenie tego święta. Podstawą udanej imprezy są przebrania, które nie zawsze muszą budzić lęk i grozę. Jakie zabawy na Halloween warto przygotować?

Halloween to hucznie obchodzone w wielu krajach święto, którego geneza nie jest do końca znana. Błędnie nazywane świętem amerykańskim, wywodzi się z terenów pogańskiej Europy. Prawdopodobnie miało swoje źródło w obrzędach celtyckich związanych z czczeniem bóstwa lub powitaniem zimy. Huczne obchody święta miały zacierać granicę między światem żywych a umarłych, a tym samym ułatwiać drogę duszom.

Do Ameryki przywędrowało z Irlandii

Przebieranie się w dziwne i przerażające stroje miało zapobiegać przechodzeniu do naszego świata złych duchów, a przepuszczaniu tylko tych dobrych. Wraz z rozwojem i popularyzacją chrześcijaństwa zwyczaj ten zaczął zanikać, ustępując miejsca uroczystości Wszystkich Świętych. Mimo rozwoju nowego, bardziej podniosłego i religijnego obrzędu na terenach Irlandii pierwotne święto zmarłych przetrwało. Do Ameryki powędrowało wraz z irlandzkimi imigrantami w latach 40. XIX wieku. Pierwsza parada z okazji Halloween odbyła się 31 października 1920 roku, w mieście Anoka.

Dzień dobry albo psikus
Dzień dobry albo psikusDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Święto bardzo szybko zyskało popularność w całym kraju, wpisując się na stałe w tradycję Stanów Zjednoczonych. Do Europy ponownie trafiło w połowie XX wieku i mimo negatywnego stanowiska Kościoła coraz chętniej jest organizowane w szkołach i przedszkolach, klubach nocnych, a także w formie prywatnych imprez. Chociaż nie zastąpiło święta zmarłych, stało się dobrą okazją do zabawy w przebieranie oraz dekorowanie domów. Uczestnicy przeobrażają się zarówno w postacie zmarłe, jak i żyjące, które są ich idolami.

Tradycyjne wróżby i zabawy na Halloween

Święto Halloween nie może się odbyć bez tradycyjnych zabaw, nawet jeśli te nie zawsze są przerażające. Do stałego elementu święta należy gra w „Cukierek albo psikus”. Polega na chodzeniu dzieci i młodzieży od domu do domu, z pojemnikami na słodycze i pytaniu mieszkańców, co wybierają. Jeśli ktoś odmawia podarowania cukierka, dzieci robią mu psikusa.

Kolejną tradycyjną rozrywką jest tzw. apple bobbing. Polega to na próbie ugryzienia jabłka pływającego w wypełnionej wodą miednicy, bez użycia rąk. Ten, któremu nie uda się chwycić owocu i zostanie z nieuszkodzonym jabłkiem, będzie miał szczęście w nadchodzącym roku.

Do tradycyjnych zabaw należy również gra w przeskakiwanie nad ustawionymi w kole zapalonymi świeczkami. Reprezentują poszczególne miesiące nadchodzącego roku. Te z nich, które nie zgasną podczas skoku, stanowią zapowiedź szczęścia w danym miesiącu. Symbolem święta Halloween jest dynia wydrążona na kształt przerażającej twarzy, do której wstawia się świecę. Często towarzyszą temu konkursy na najbardziej straszną formę.

Dynia miała symbolizować dusze tragicznie zmarłych, które zostały uwięzione w ciałach czarnych kotów i nietoperzy. Im większa i bardziej przerażająca ozdoba, tym lepiej dla zamkniętej duszy, która chce się wydostać. Niektóre domy w USA konkurują ze sobą na największą ilość wydrążonych dyń. Drążenie tych warzyw to także doskonały pomysł na wspólną halloweenową zabawę i wybór najstraszniejszego dzieła.

Zabawy na Halloween dla dzieci

Organizując dla najmłodszych zabawy na Halloween w szkole lub w domu, warto przede wszystkim postawić na odpowiedni wystrój i ciekawe przebrania. Popularne wśród dzieci są stroje postaci z bajek.

Dobrym pomysłem na zabawę dla najmłodszych jest inspirowane polskimi andrzejkami lanie wosku przez dziurkę od klucza, a następnie wróżenie z otrzymanej formy. Popularne wśród młodzieży i nastolatków jest ustawianie butów panien, jednego za drugim, aż do drzwi wyjściowych. Wróżba ta ma wyłonić osobę, która najszybciej wstąpi w związek małżeński. Inną ciekawą grą jest zgadywanie przez gości liczby umieszczonych w słoiku cukierków. Osoba, która poda liczbę najbardziej zbliżoną do rzeczywistej, wygrywa słoik słodkości i szczęście w przyszłym roku.

Innym ciekawym pomysłem na konkurs dla dzieci jest zawieszenie na nitkach ciastek lub jabłek, które wybrani goście muszą ugryźć (bez pomocy rąk). Osoba, której się to nie uda, będzie miała szczęście w nadchodzącym roku. Dzieci chętnie również wcielają się w poszukiwaczy skarbów. Zabawa polega na szukaniu schowanych wcześniej cukierków. Wygrywa osoba, której uda się zebrać najwięcej łakoci w jak najkrótszym czasie.

Straszne zabawy na Halloween

Ciekawą halloweenową zabawą jest gra w „Mumię”. Polega ona na zawijaniu w papier toaletowy osoby z pary. Wygrywa ta dwójka, której uda się najszybciej stworzyć przerażającą mumię. Interesującą tradycją halloweenową jest gra w „Zakazane słowa”, która trwa przez całą imprezę. Goście na początku otrzymują od organizatora przerażające odpowiedniki miłych i grzecznych słów. Podczas imprezy muszą posługiwać się tylko nimi.

Na koniec wyłaniany jest zwycięzca, któremu udało się zrobić najmniej pomyłek. Ciekawą zabawą może być również tzw. historia z balona, która polega na włożeniu (przed napompowaniem) karteczki z losowo wypisanymi strasznymi słowami. Następnie każdy z uczestników wybiera sobie już napompowany balon i przekłuwa go. Słowa, które zostały wylosowane, musi wykorzystać do stworzenia przerażającej historii.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Kobyłka

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/mediaphotos

Pozostałe wiadomości