Z wizytą w siedleckiej sali doświadczania świata. "Tutaj podążamy za dzieckiem"

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Magdalena Bober
SOS dla osieroconych dzieci z Ukrainy
SOS dla osieroconych dzieci z UkrainyDzień Dobry TVN
wideo 2/17

W Centrum Specjalistycznym SOS na terenie Wioski Dziecięcej w Siedlcach powstała wyjątkowa sala doświadczania świata. Korzystają z niej ukraińskie dzieci, które z uwagi na wywołaną wojną traumę wymagają pomocy psychologicznej i pedagogicznej. W Dzień Dobry TVN o tym niezwykłym miejscu opowiedziała psycholog Magdalena Błażejczyk.

Siedlecka sala doświadczania świata i jej znaczenie dla ukraińskich dzieci

Dzieci dotknięte wojną w Ukrainie wymagają szczególnej opieki. Siedlecka sala doświadczania świata jest miejscem, w którym mogą otworzyć się na pracę z psychologami i pedagogami, a co za tym idzie - uporać się z trudnymi doświadczeniami.

- W tej sali pracujemy z dziećmi, relaksujemy się, aktywizujemy, doświadczamy. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Robimy tutaj wszystko to, co nam przyjdzie do głowy (...). Tutaj dorosły traci swoją rolę dyrektywną, decydującą. Tutaj podążamy za dzieckiem - wyjaśniła psycholog Magdalena Błażejczyk ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Sala doświadczania świata - inicjatywa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

Siedlecka sala doświadczania świata została wyposażona w funkcjonalne sprzęty, dzięki którym maluchy mogą przenieść się do niezwykłego świata zabawy, dźwięków i relaksu. Basen z kolorowymi kulkami, drabina dźwiękowa czy łóżko wodne to tylko niektóre z nich.

- To dzieci decydują, jaką aktywność wybieramy (...). Kiedy po wybuchu wojny w Ukrainie przyjechały do nas dzieci z ukraińskiego domu dziecka i zaczęłam z nimi pracować, dużą trudność stanowiła bariera językowa (...). Pracowaliśmy w milczeniu (...). Przyszłam tutaj z pięcioletnią dziewczynką i włączyłam jej drabinę dźwiękową. Pokazałam jej, jak ona działa (...). Ona wzięła drugi mikrofon i pierwszy raz się do mnie odezwała (...). Od tamtego momentu nastąpił taki przełom (...). To było dla mnie ogromnie poruszające doświadczenie - przyznała psycholog Magdalena Błażejczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Magdalena Bober

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości