Brak apetytu u osób starszych
Brak apetytu u osób starszych
Źródło: mat. prasowe
Materiał promocyjny

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

Utrata apetytu często występuje wraz z procesem starzenia i bywa nazywana anoreksją wieku podeszłego. Może to skutkować znacznym obniżeniem spożycia niezbędnych składników odżywczych i kalorii, co z kolei zwiększa ryzyko niedożywienia. Istnieje wiele przyczyn braku apetytu u osób starszych, min. występujące choroby, stres czy zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Na co należy zwracać uwagę u seniorów, którzy zaczynają jeść coraz mniej i jak sobie radzić z tym problemem?

Zmniejszenie apetytu w zależności od wieku może mieć różne przyczyny: od skutków ubocznych leków, przez choroby, w tym nowotworowe i problemy z przewodem pokarmowym, po stres, nerwicę, depresję, zaburzenia odżywiania, a także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Te czynniki mogą prowadzić do znaczącego spadku masy ciała i braku chęci do jedzenia.

Utrata apetytu u osób starszych często jest związana z procesami starzenia zachodzącymi w naszym organizmie, problemami zdrowotnymi oraz czynnikami środowiskowymi. Fizjologiczne zmiany w organizmie, takie jak m.in. szybsze odczuwanie sytości, zmniejszenie wydzielania śliny oraz zmniejszenie liczby kubków smakowych i komórek węchowych, co powoduje zaburzenia smakowe (dotyczą one ok. 50% osób w wieku > 65 lat i 75% po 80. roku życia), zmniejszenie wydzielania hormonów i zaburzenia pracy przewodu pokarmowego przyczyniają się do mniejszego spożycia pokarmu i trudności z jego trawieniem. Znaczący wpływ mają też samotność, problemy ekonomiczne, stan zdrowia, w tym przewlekłe choroby, zaburzenia psychiczne, a także stosowanie wielu leków. Te wszystkie elementy składają się na obraz, który wyjaśnia, dlaczego brak apetytu jest tak powszechnym problemem wśród osób starszych.

Utrata apetytu u osób starszych jest zjawiskiem wymagającym uwagi, często związanym z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ważne jest, aby nie lekceważyć tego symptomu i skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny oraz podjęcia odpowiednich kroków.

Jakie są skutki braku apetytu u osób starszych?

Brak apetytu u osób starszych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedożywienie, osłabienie mięśni i sprawności fizycznej, a przez to zwiększone ryzyko upadków i złamań. Jest to sygnał, który wymaga uwagi i monitorowania przez specjalistów, aby zapobiegać negatywnym skutkom dla zdrowia i samopoczucia seniorów.

Brak apetytu u seniora
Brak apetytu u seniora
Źródło: mat. prasowe

Objawy braku apetytu u osób starszych

Zaburzenia apetytu mogą prowadzić do zmniejszenia spożywanych porcji lub eliminacji wielu produktów i stosowania monotonnej diety ubogiej w wiele ważnych składników odżywczych, a przez to do spadku masy ciała, który może być zauważalny poprzez luźniejsze ubrania, pasek do spodni, luźniejszą biżuterię czy ogólne osłabienie. Długotrwały brak apetytu zwiększa ryzyko niedożywienia, wpływając negatywnie na odporność i zwiększając ryzyko infekcji, powodując zmęczenie, problemy z koncentracją i inne komplikacje zdrowotne.

Co robić w przypadku problemów z brakiem apetytu u osoby starszej?

Dieta seniora wymaga spersonalizowanego podejścia, uwzględniającego preferencje smakowe, zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz stan zdrowia. Konsultacja z dietetykiem klinicznym może być kluczowa w dostosowaniu jadłospisu tak, aby był on zarówno zdrowy, jak i dopasowany do indywidualnych warunków i możliwości osoby starszej.

Nie należy bagatelizować problemu braku apetytu u osób starszych, bo może on świadczyć o zaburzeniach stanu zdrowia. Stosowanie na własną rękę np. suplementów diety nie jest właściwym rozwiązaniem. Ważne jest określenie przyczyny utraty apetytu i podjęcie odpowiednich działań w konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Warto zawsze w konsultacji ze specjalistą wprowadzić modyfikacje do diety, które umożliwią dostarczenie do organizmu tego, czego senior potrzebuje, co może mieć wpływ na poprawę stanu odżywienia.

W przypadku utrzymującej się z powodu choroby niechęci do jedzenia u osób starszych, może być konieczne stosowanie zaleconej przez lekarza żywności medycznej. Doustne preparaty odżywcze mogą pomóc w zwiększeniu zawartości białka i wartości energetycznej diety, dostarczając jednocześnie witamin i składników mineralnych.

Ważnym czynnikiem wpływającym na apetyt jest także stan psychiczny seniora, co może wymagać wsparcia specjalistycznego i angażowania w aktywności społeczne.

Reasumując: Kluczowe jest ustalenie przyczyny braku apetytu u seniora i podjęcie odpowiednich działań wraz ze specjalistami – lekarzem i dietetykiem. Ważne jest również zachęcanie seniorów do aktywności fizycznej, która dodatkowo przeciwdziała osłabieniu mięśni i poprawia sprawność seniorów.

Materiał promocyjny
podziel się: