Jimi Hendrix i Georg Händel - współlokatorzy rozdzieleni czasem. W odwiedzinach u legend muzyki

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Anna Senkara
Georg Friedrich Handel i Jimi Hendrix pod jednym dachem
Georg Friedrich Handel i Jimi Hendrix pod jednym dachem Dzień Dobry TVN
wideo 2/20

W Londynie jest taka ulica, gdzie znajduje się dom dwóch najbardziej znaczących w historii muzyków. W lokalach oddzielonych zaledwie jedną ścianą mieszkali Georg Friedrich Händel, a dwa wieki później Jimi Hendrix. Co obecnie dzieje się pod wspólnym dachem? Sprawdziła to nasza reporterka Anna Senkara.

Dom słynnych muzyków

Dziś przy ulicy Brook Street w Londynie zbierają się grupy turystów pragnący odwiedzić dom, w którym znajdują się mieszkania dwóch znaczących muzyków. Jako pierwszy lokum zajął Georg Friedrich Händel, niemiecki kompozytor późnego baroku. To właśnie tam napisał ogrom znanej nam wszystkim muzyki. Jak się okazuje, był bardzo gościnny i rozrywkowy. Często zapraszał artystów, z którymi wspólnie grał. Sercem jego domu była jednak kuchnia.

- Uwielbiał jedzenie, folgował sobie, jedząc i pijąc. Co więcej, był kawalerem przez całe życie – opowiadał Simon Daniels, dyrektor Händel Hendrix House.

To zupełnie odwrotnie niż Jimi Hendrix - ten z kolei nigdy kuchni nie używał. Korzystał zaś z usług psychodelicznej restauracji, która znajdowała się tuż pod jego mieszkaniem. - Dzwonił na dół i zamawiał stek z frytkami. Jedzenie wnoszono mu na górę – powiedział Simon.

Jimi Hendrix i jego otwarty dom

W latach 60. XX w. do tego samego budynku wprowadził się Jimi Hendrix. Tak naprawdę lokum wynajęła jego dziewczyna. Wybrała je z uwagi na brak sąsiadów. - Wokół były same biura i sklepy, oznaczało to, że po godz. 17:00 wszystko się zamykało, a Jimi mógł włączyć muzykę na maksa i nikt się nie wściekał – powiedział dyrektor.

Mieszkanie Hendrixa było dość często oblegane. Oprócz pielgrzymek znajomych muzyków, pod drzwiami pojawiali się też turyści, którzy myląc adresy, chcieli zwiedzić dom niemieckiego kompozytora. Ku zaskoczeniu, drzwi otwierał amerykański gitarzysta, u którego muzyki klasycznej również nie brakowało.

To, co od lat zwraca uwagę gości to fakt, że w domu Hendrixa są dwa telefony. Jak się okazuje, Jimi przebywając w barze, rozdawał przypadkowym osobom swój numer. - Telefon się urywał, wpadli na pomysł drugiego telefonu, prywatnego, ale ten również rozdawał. Te sypialnie wypełniały więc dźwięki muzyki rockowej i dzwoniącego non stop telefonu oraz dymu papierosowego i włączonego telewizora - powiedział Simon Daniels, dyrektor Händel Hendrix House.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Anna Senkara

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości