Ogród

Niezapominajka – uprawa w ogrodzie, doniczce i na balkonie

Ogród

Aktualizacja:
Autor:
Adrian
Adamczyk
Niezapominajka
Lilli Bähr EyeEm/Getty ImagesNiezapominajka – uprawa w ogrodzie, doniczce i na balkonie

Niezapominajki to piękne kwiaty, które rosną naturalnie niemal na wszystkich kontynentach. Istnieje około 100 gatunków tego rodzaju, w Polsce naturalnie występuje kilkanaście z nich. Sprawdź, jak je hodować w ogrodzie, w doniczce i na balkonie.

15 maja obchodzony jest Dzień Niezapominajki, nazywany też Dniem Polskiej Niezapominajki. To święto przyrody, które ma na celu promowanie jej walorów oraz przypominanie o ochronie środowiska i różnorodności biologicznej Polski. Zapoczątkowane zostało w 2002 roku przez redaktora radiowej jedynki. 

Niezapominajki to kwiaty, które przywołują bardzo ciepłe skojarzenia. Są drobne, ale przykuwają wzrok swoim urokliwym błękitnym kolorem. Istnieje wiele legend, które głoszą, że niezapominajki wołają o uwagę, by o nich nie zapominano! Zgodnie z symboliką kwiatów są one oznaką wiecznej pamięci. W ostatnich latach zostały uznane także za symbol świadomości ekologicznej. 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki.

Wiosna

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Niezapominajka – nazwa i występowanie

Rodzaj "niezapominajka" jest częścią rodziny ogórecznikowatych. Nazwa rodziny w języku łacińskim to Myosotis , czyli dosłownie "mysie uszko". Niezapominajki to bardzo delikatne i drobne kwiaty, w związku z tym mogłoby się wydawać, że potrzebują dodatkowej ochrony. Tymczasem zaskakująco dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Większość gatunków preferuje zacienione, chłodne stanowiska, choć można je również spotkać w strefach podmokłych i bagiennych – w pobliżu zbiorników wodnych, na suchych łąkach, a także w strefie alpejskiej.

Niezapominajka błotna

Niezapominajka błotna występuje dziko i naturalnie w całej Europie, w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Preferuje gleby bogate w azot, lubi miejsca wilgotne i mokre. Rośnie przede wszystkim na łąkach, nad wodami, a także w rowach. Gatunek ten bywa uprawiany jako roślina ozdobna, doskonale sprawdza się np. w pobliżu oczek wodnych, jest samopylny i owadopylny.

Niezapominajka błotna ma kanciastą i pokrytą miękkimi włoskami łodygę, która płoży się lub wznosi. Jej liście są wąskie, owalne i owłosione, nie mają ogonków. Kwiaty są jasnoniebieskie z żółtym oczkiem, którego zadaniem jest wabienie owadów.

Niezapominajka leśna

Niezapominajka leśna naturalnie rośnie w strefie umiarkowanej, na terenie obydwu półkul, w Polsce także występuje dziko w lasach, zaroślach oraz w okolicach zbiorników wodnych. Roślina ta może osiągnąć nawet 30 centymetrów wysokości – posiada krzaczasty pokrój i wzniesione pędy. Kwitnie od drugiego roku – mniej więcej od początku maja do końca czerwca. Kwiaty niezapominajki błotnej są drobne i niebieskie, zbierają się w luźne i lekko wydłużone kwiatostany.

W odmianach ogrodowych pojawiają się także odmiany różowe i białe. Niezapominajka leśna jest często wykorzystywana do obsadzania sadzawek i oczek wodnych. Jej kwiaty świetnie nadają się na elementy bukietów.

Uprawa niezapominajki

W ogrodnictwie wykorzystuje się wiele sztucznie wyhodowanych odmian, ale równie często uprawia się też tę, którą znamy jako dziką. Niezapominajka preferuje słoneczne, półcieniste i dość chłodne stanowiska. Gdy przekwitnie, należy ją ściąć, by zapobiec rozsiewaniu. Nasiona należy wysiewać latem na miejscu, w którym chcemy uprawiać roślinę, lub wiosną do doniczek przechowywanych w domu (w tym przypadku rośliny trzeba wsadzić do gruntu latem lub następną wiosną).

Niezapominajka doskonale nadaje się do rabat, obwódek, doniczek i małych kompozycji kwiatowych. Bardzo dobrze będzie prezentować się w zestawieniach z roślinami cebulowymi, np. tulipanami. Niezapominajka bywa także uprawiana jako dodatek w ogrodach skalnych. Wyższe odmiany nadają się ponadto na kwiaty cięte. Niezapominajkę można również uprawiać na balkonie – w doniczkach lub skrzynkach balkonowych. Uprawa niezapominajek jest stosunkowo prosta i powinien sobie z nią poradzić nawet początkujący ogrodnik.

Kiedy kwitnie niezapominajka?

Niezapominajki kwitną zwykle od końca kwietnia lub początku maja do czerwca. Rośliny te są w zasadzie morozodporne, ale nie zaszkodzi ich lekko przykryć, wtedy przetrwają także wyjątkowo długą i mroźną zimę.

Nasiona niezapominajki

Należy pamiętać, że niezapominajkę trzeba wysiewać w okolicach czerwca do ciepłego przyspiesznika ogrodniczego. Można wykorzystać do tego celu miski i garnki, które powinny zostać umieszczone na słonecznym parapecie, ale takim, który równocześnie jest zasłonięty przed bezpośrednim działaniem promieni. Można także użyć specjalnego substratu przeznaczonego do siewu oraz nawilżać roślinę spryskiwaczem i dodać nawóz – tak, by gleba, w której mają wzrastać niezapominajki, była bogata w potrzebne do tego celu składniki.

Niezapominajki w doniczce

Nie ma co ukrywać – niezapominajki najlepiej rosną w gruncie. Można jednak uprawiać je w doniczkach na tarasie lub balkonie. Jeśli będą tam stać wyłącznie w czasie kwitnienia, należy posadzić je w skrzynkach w około 15-centymetrowych odstępach. Dodatkowo w skrzynce musi zostać wykonany drenaż.

Aby uprawiać niezapominajkę jako wieloletnią bylinę, należy wykorzystać stosunkowo dużą doniczkę z otworem na dnie i warstwą drenażową, by uniknąć zastoju wody. Niezapominajki w doniczce należy regularnie podlewać, przycinać po kwitnieniu i nawozić dwukrotnie w czasie sezonu. Na jesień lub wiosnę roślinę trzeba przesadzić do świeżej ziemi.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kwiaty na całe lato

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lilli Bähr EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości