Czy opuchnięte wargi sromowe są powodem do niepokoju?

Jak radzić sobie z objawami depresji? Sprawdź, czym jest anhedonia
Jak radzić sobie z objawami depresji? Sprawdź, czym jest anhedonia
Źródło: Photographer is my life/Getty Images
Opuchnięte wargi sromowe lub spuchnięta warga sromowa po jednej stronie nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Taki stan może być naturalny. Powiększone od zawsze wargi sromowe nie wymagają interwencji specjalisty, jeżeli jednak ten problem pojawia się znienacka, warto dowiedzieć się, co może być jego przyczyną.

Opuchnięte wargi sromowe mogą być nie tylko powodem do wstydu podczas intymnych zbliżeń, ale i objawem niebezpiecznych chorób.

Opuchnięte wargi sromowe – przyczyny

Powiększone, wyglądające na opuchnięte wargi sromowe mogą być naturalnym stanem rzeczy. Ich przyczynami mogą być: przebyta w dzieciństwie terapia hormonalna, nietrzymanie moczu, pieluszkowe zapalenie skóry czy piercing w miejscach intymnych. Jeżeli jednak spuchnięte wargi sromowe są zaczerwienione, pieką i swędzą, a także pojawił się ból i upławy, warto bliżej przyjrzeć się ich przyczynom. Z reguły tego typu objawy towarzyszą infekcjom intymnym – grzybiczym lub bakteryjnym. W zależności od rodzaju infekcji wdrażane jest różne, odpowiednie leczenie. Opuchnięte wargi sromowe i swędzenie mogą być objawem infekcji grzybiczej wywoływanej przez drożdżaki Candida . W razie jej wystąpienia stosuje się kremy, globulki czy leki przyjmowane doustnie. Opuchnięcie warg sromowych może być także objawem zapalenia mieszków włosowych, które leczone jest antybiotykami. Jedna opuchnięta warga sromowa najczęściej jest objawem zapalenia gruczołu przedsionkowego większego. Konieczny jest drenaż ropnia i zażywanie antybiotyków. Opuchnięte wargi sromowe mniejsze lub większe są też objawami waginozy, chlamydiozy czy rzęsistkowicy.

Czasem przyczynami opuchniętych warg sromowych są: alergie (np. na środki do higieny intymnej), a także choroby skóry, takie jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry.

Opuchnięte wargi sromowe większe lub mniejsze mogą być też symptomem rozwijających się nowotworów, dlatego pod żadnym pozorem nie należy ignorować tego objawu, nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych dodatkowych dolegliwości.

Co na opuchnięte wargi sromowe?

Gdy wargi sromowe są opuchnięte , powinno się wyeliminować alergeny, które mogły wywołać taką reakcję organizmu. Jeżeli nadal występuje opuchnięty srom , należy niezwłocznie udać się do ginekologa, który wykona niezbędne badania pozwalające określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Nie należy podejmować się samodzielnego, domowego leczenia, ponieważ tego typu obrzęki mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Ziołowe nasiadówki mogą zneutralizować objawy podczas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Jeżeli naturalnie opuchnięta warga sromowa np. większa jest powodem do wstydu, można zdecydować się na zabieg jej plastyki (tzw. labioplastyka), który pomoże wyzbyć się kompleksów i pomoże odzyskać pewność siebie.

Opuchnięte wargi sromowe po stosunku

Spuchnięta warga sromowa po stosunku zdarzyć może się każdej z nas. Jej przyczyną mogą być: nadmierna aktywność seksualna, zbyt agresywny stosunek, który doprowadził do urazu, lub miejscowe podrażnienie. Opuchnięcie warg sromowych po stosunku może pojawić się także jako reakcja alergiczna na użyte prezerwatywy (uczulenie na lateks jest niezwykle popularne), żele intymne lub środki plemnikobójcze, z których korzystano podczas zbliżenia.

Opuchnięte wargi sromowe w ciąży

Wiele zmian w ciele przynosi nawet wczesna ciąża: opuchnięte wargi sromowe , ich ciemniejsze zabarwienie, linea negra na brzuchu czy bolesne piersi.

Powodem do niepokoju mogą być opuchnięte wargi sromowe w ciąży. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być jednak całkowicie naturalne. Ich powodem jest zwiększona ilość krwi w krwiobiegu przyszłej mamy.

Spuchnięta warga sromowa w ciąży może być również objawem żylaków sromu, które pojawiają się w III trymestrze ciąży i spowodowane są niewydolnością żył lub zbyt wysokim poziomem estrogenu i progesteronu. Nie zagrażają one maluchowi i z tego powodu opuchnięte wargi sromowe przed porodem nie powinny wzbudzać lęku o życie i zdrowie dziecka. Należy jednak wybrać się do ginekologa, który potwierdzi istnienie żylaków sromu i zleci odpowiednie leczenie, które zniweluje nieprzyjemne objawy, takie jak: ból, swędzenie i pieczenie okolic intymnych.

Opuchnięte wargi sromowe po stosunku w ciąży mogą również pojawić się z powodów wymienionych powyżej, czyli tych dotyczących nieciężarnych kobiet.

Opuchnięte wargi sromowe u noworodka

Dla młodych rodziców, poznających swoje nowo narodzone dziecko, mogą być zmartwieniem jego opuchnięte wargi sromowe . Przyczyny takiego stanu rzeczy są jednak całkowicie naturalne i wynikają z działania hormonów „pobranych” od matki przez dziecko jeszcze za czasu życia płodowego.

Jeżeli jednak u malucha opuchnięta warga sromowa utrzymuje się dłużej niż kilkanaście dni, należy udać się do pediatry.

Zobacz film: Czy codzienny seks to dobry pomysł? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Photographer is my life/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości