Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność?

Let's be kids!

Jakie zabawki rozwijają u dziecka wyobraźnię i kreatywność?

Rodzice często zastanawiają się, jakie zabawki wybrać dla dzieci, aby rozwijać ich wyobraźnię i kreatywność.

Małe dzieci poznają świat przez zmysły takie jak dotyk, słuch, wzrok czy smak. Właśnie dlatego eksperci zalecają dla niemowląt zabawki sensoryczne i aktywizujące, które łączą w sobie aktywność dziecięcą oraz rozwój motoryki i umysłu maluszka.

Zabawki sensoryczne i aktywizujące - czym są?

Wybierając zabawki dla najmłodszych, warto brać pod uwagę różne potrzeby dziecka, a także jego preferencje. Dla rodziców, którym zależy na rozwijaniu zmysłów, motoryki oraz percepcji maluchów, zabawki sensoryczne i aktywizujące dla niemowląt będą najlepszym rozwiązaniem. Zadaniem tego typu zabawek jest uatrakcyjnić świat malucha. Oznacza to, że kostki, piłki oraz książeczki są przede wszystkim kolorowe, a także mają ciekawą w dotyku fakturę (na przykład klocki sensoryczne z linii Fisher-Price Kolorowe zwierzątka). Dodatkowo, zabawki te mogą wydawać dźwięki, świecić, mieć zapach lub smak. Każda z takich zabawek może być włączona do codziennej aktywności dziecka i sprawić, że maluch z chęcią będzie eksplorował świat i poszukiwał nowych doświadczeń.

Zabawki dla niemowląt wspierają rozwój dzieci

Przedmioty, takie jak mata lub tablica sensoryczna dla niemowlaka, pozwalają maluchowi ćwiczyć dotyk, chwytanie, manipulację, elementy motoryki małej i dużej, a także różne zmysły. Ogromne znaczenie ma wspieranie dziecięcego rozwoju na każdym etapie życia malucha. Rodzice mogą nie tylko zdecydować się na zakup zabawek sensorycznych czy aktywizujących dla dzieci, lecz także stworzyć je samodzielnie z dzieckiem, na przykład z plasteliny lub miękkich, bezpiecznych dla dzieci materiałów i tkanin. Podczas wszystkich chwil spędzanych z maluchem warto angażować dziecięce zmysły tak, aby mogły się one swobodnie rozwijać. Zabawki sprawdzają się nie tylko w przypadku najmłodszych dzieci, lecz także starszych, na przykład przedszkolaków. 

Integracja sensoryczna, czyli proces, w którym mózg dziecka odbiera wszelkie informacje napływające ze środowiska zewnętrznego, jest ważnym okresem w życiu małego człowieka. Właśnie dlatego tak istotne jest oferowanie dzieciom zabawek sensorycznych i aktywizujących, które stymulują rozwój maluchów. Warto zaznaczyć, że wszelkie zabawy oraz przedmioty powinny być dopasowane zarówno do wieku dziecka, jak i do jego preferencji, ponieważ nie należy zmuszać maluchów do tego, co im się nie podoba. Zazwyczaj na raz najlepiej stymulować jeden lub dwa zmysły, aby nie stworzyć u dziecka wrażenia nadmiaru. Warto także pozwolić maluchom na eksplorację i badanie środowiska zewnętrznego, czyli na poruszanie się, poszukiwanie i poznawanie świata. Dzięki temu możliwe jest angażowanie różnych zmysłów dziecka, poprawianie jego rozwoju, motoryki oraz sensoryki.

Jakie zabawki wybrać?

Wybierając zabawki sensoryczne i aktywizujące dla najmłodszych należy zwrócić szczególną uwagę na to, na jakim etapie rozwoju jest dziecko (czy szybciej wykonuje poszczególne czynności, czy pewne umiejętności sprawiają mu trudność). 

Trzeba pamiętać, że zabawki rozwijające wyobraźnię dziecka oparte są na prostych rozwiązaniach, posiadają zakładki, guziki do naciskania, kółka, lustereczka czyli elementy, które będą niejednokrotnie odkrywane przez malucha.

Przykładem takiej zabawki jest Jeż lusterko z linii Fisher-Price Kolorowe zwierzątka, który pomaga maluchowi wypracować sprawność ruchową.

Jeżyk najpierw umila zabawę na brzuszku bo maluszek może zobaczyć w dużym lusterku odbicie swojej buzi. Gdy dziecko zacznie samodzielnie siadać, odkryje kręciołek, klekoczące kółeczka na drążku i miękkie "igiełki" jeża. A kiedy maluch zacznie raczkować, wystarczy delikatnie popchnąć zabawkę, by wprawić ją w ruch i obserwować, jak dziecko podąża jej śladem.

Kolorowe zwierzątko wzmacnia zręczność smyka: malutkie rączki ćwiczą poruszając kręciołkiem i przesuwając kółeczka na drążku. Żywe kolory, duże lusterko do poznawania swojej buzi, wesołe odgłosy grzechotania i miękkie materiały pomagają za to w rozwijaniu zmysłów wzroku, słuchu i dotyku. Urocze zwierzątko jest przeznaczone dla dzieci od 3. miesiąca życia.

W serii Kolorowe zwierzątka marki Fisher-Price znajdziemy również takie zabawki aktywizujące jak Wyskakujący przyjaciele, Pracowita Pszczółka, ale i te, które pomogą się dziecku wyciszyć przed snem takie jak np. Projektor uspokajacz.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
68
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0