"Cisza pozwala się nam regenerować". Jak skutecznie odciąć się od bodźców?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Cisza to współczesny luksus
Cisza to współczesny luksusDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Z każdej strony jesteśmy "atakowani" przez różnego rodzaju bodźce. Coraz trudniej jest nam znaleźć chwilę, w której możemy posiedzieć w całkowitej ciszy. Tymczasem jest nam ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Jak się zatem skutecznie wyciszyć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Joanną Zawanowską - psychoterapeutką, Agnieszką Rozpiątkowską - masażystką oraz Anną Świątczak - wokalistką.

Co daje nam wyciszenie?

Każdy z nas potrzebuje chwili ciszy, momentu, kiedy może pobyć sam ze sobą. Anna Świątczak przyznała, że od czasu do czasu potrzebuje odciąć się od otaczającego ją świata. Artystka dodała, że najczęściej robi to po koncertach i spotkaniach z fanami. - Wsiadając do samochodu, jeszcze przez chwilę adrenalina buzuje, a potem następuje absolutna cisza. Potrzebuję tego, żeby zamilknąć, żeby do mnie nikt nie mówił przez chwilę. Żeby po prostu zebrać wszystko, o czym rozmawiałam, czego się dowiedziałam. To jest najprostsze i chyba najskuteczniejsze dla mnie rozwiązanie - powiedziała w Dzień Dobry TVN wokalistka.

Warto dodać, że takie wyciszenie ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy, obniża również poziom kortyzolu. Na tym jednak nie koniec. - Cisza pozwala regenerować się również pod względem umysłowym. Tworzą się nowe komórki w hipokampie. Wpływa pozytywnie na koncentrację i na pamięć - tłumaczyła Joanna Zawanowska, psychoterapeutka z Centrum Terapii Dialog i wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Gdzie szukać wyciszenia?

Joanna Zawanowska podkreśliła, że ważne jest, aby odciąć się nie tylko od bodźców zewnętrznych, ale także znaleźć wewnętrzne wyciszenie. Co, jak się okazuje, nie jest takie proste. - Stąd taka popularność szukania różnych form odosobnienia, czy ciszy. Wyjazdy odosobnienia, czy praktyka uważności, która pozwala skupić się na tu i teraz. Odciąć od tego przebodźcowania i poszukać takiej przestrzeni do pobycia samemu ze sobą - tłumaczyła. Choć, jak dodała specjalistka, takie wyciszenie jest trudne i część z nas ucieka od ciszy, to bez tego nie uda nam się przepracować pewnych trudnych emocji, np. tych, które towarzyszą żałobie.

Na udział w warsztatach, które uczą wyciszenia, zdecydowała się Agnieszka Rozpiątkowska, masażystka. - To jest kurs medytacyjny. Tak naprawdę ten kurs opiera się o nauki Buddy (...). Opisana jest technika, w jaki sposób medytować. Każdy może się nauczyć wejść w siebie i powoli zanurzać się w siebie, powili nabierać coraz większego kontaktu ze swoim ciałem - powiedziała.

Jak dokładnie wygląda taki kurs? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości