Festiwal KultURO. "Chcemy pokazać, że urolog może być najlepszym przyjacielem mężczyzny"

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Marcin Sawicki
Panowie, badajcie się!

Nowotwory urologiczne odpowiednio wcześnie wykryte można bardzo skutecznie leczyć. Niestety panowie, często ze wstydu, unikają wizyt u specjalisty i trafiają do niego, gdy choroba jest już zaawansowana. Festiwal KultURO ma przekonać mężczyzn do zmiany podejścia i zachęcić do wykonywania badań profilaktycznych.

Co łączy sztukę z urologią?

Statystyki pokazują, że rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Mimo że chorobę można w prosty sposób wykryć na wczesnym etapie, a tym samym całkowicie wyleczyć, to wielu panów nie przychodzi na badania profilaktyczne. Festiwal KultURO ma zmienić męskie podejście do zdrowia. - Do promocji zdrowia chcemy wykorzystać też sztukę np. malarstwo czy muzykę. W ten sposób możemy zaapelować do każdego pokolenia, aby wzięło swój los we własne ręce. Chcemy także pokazać, że urolog może być najlepszym przyjacielem mężczyzny - mówił w rozmowie z Marcinem Sawickim prof. Piotr Chłosta, urolog i pomysłodawca Festiwalu KultURO.

Impreza rozpoczyna się już w najbliższą sobotę, 2 października, w Fortach Kleparz w Krakowie. W jej ramach odbędzie się specjalny koncert. - Na scenie zaprezentują się m.in. Marek Piekarczyk z zespołem, Janusz Grzywacz lider zespołu "Laboratorium" oraz "Skaldowie". Koncert zamknie lekarsko-urologiczna formacja "EndoPower" - mówił specjalista.

Kto powinien się badać?

Mimo że festiwal powstał z myślą o dojrzałych mężczyznach, którzy po przekroczeniu czterdziestki powinni regularnie odwiedzać urologa, to twórcom imprezy zależy, aby pojawili się na niej także młodzi mężczyźni. - Chcemy w ten sposób zwiększyć ich świadomość, być może to właśnie oni zabiorą swoich ojców na badanie - wyjaśnił lekarz.

Prof. Piotr Chłosta podkreślił, że ogromna większość nowotworów urologicznych rozwija się bezobjawowo. - Dlatego tak ważne są regularne badania. Im wcześniej wykryjemy problem i im bardziej jest on ograniczony do tylko jednego narządu, możemy zastosować mniej inwazyjną i mniej okaleczającą metodę leczenia - podkreślił.

Warto dodać, że nowotwory urologiczne znacznie częściej diagnozowane są u mężczyzn, którzy mieli w rodzinie przypadki zachorowań na raka prostaty czy nerek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości