Mężczyźni wiodący udane życie seksualne mają o wiele większe szanse na zachowanie w zdrowiu prostaty. Do takich wniosków doszli autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma "Europejska urologia". Eksperci dowiedli, że regularne wytryski mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego. Jaka liczba ejakulacji może uchronić przed chorobą?
Prof. Pawłowi Wiechno, onkolog kliniczny, wyjaśnia, jakie objawy powinny zaniepokoić i które schorzenia są najczęściej mylone z nowotworem gruczołu krokowego.
Urologia jest w naszym kraju tematem tabu. Polscy mężczyźni niestety badają się bardzo rzadko. Urolog prof. Piotr Chłosta w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską przyznał, że tendencja powoli zaczyna się zmieniać, bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na jego całkowite wyleczenie. Dziś w Krakowie rozpoczął się IV Festiwal KultURO. Jaki jest jego cel?
Według badań prof. Izdebskiego 1 700 000 mężczyzn w Polsce ma zaburzenia erekcji. Jakie są tego przyczyny? Czy urolodzy wiedzą, jak pomóc panom z tą dysfunkcją? Do Katowic, gdzie trwa kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na miejscu rozmawiał z prof. Piotrem Chłostą.
W Krakowie, dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger przygląda się przygotowaniom do dzisiejszego koncertu zespołu EndoPower - największych gwiazd polskiej sceny... urologicznej. To wybitni urolodzy, których pasją, oczywiście poza urologią, jest muzyka. Co prof. Piotr Chłosta, prof. Tomasz Szydełko oraz prof. Marcin Słojewski chcą poprzez muzykę powiedzieć swoim pacjentom?
Trzy miliony mężczyzn w Polsce ma problemy z erekcją. Mogą im pomóc implanty. W jaki sposób działają? Mówił o tym gość Dzień Dobry TVN chirurg i urolog dr n. med. Marek Filipek.
Podczas 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego jego uczestnicy, zebrani w salach konferencyjnych w Katowicach, mogli obserwować na żywo pokazowe operacje wykonywane w Toruniu i Krakowie. Zabiegi były wykonywane technikami znikomo inwazyjnymi, które nie są powszechne w środowisku urologicznym. Jakie są zalety takich technik?
Trwa tydzień urologii. Dlatego do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy urologa prof. Piotra Chłostę. Polacy często wstydzą się wizyty u urologa. Dlaczego? Czym dokładnie zajmuje się urolog? Kiedy kobieta powinna udać się do ginekologa, a kiedy do urologa?
Nasz gość, prof. Piotr Chłosta, nie chce być nazywany wybitnym lekarzem, mimo iż w dziedzinie operacji laparoskopowych jest pionierem na skalę krajową, a nawet światową. Czym różnią się zabiegi tego typu od klasycznych operacji chirurgicznych? Czy polscy urolodzy należą do światowej czołówki? Hobbystycznie pan doktor gra też w zespole muzycznym - EndoPower. Jak myślicie, jaki rodzaj muzyki preferuje? :)
Okazuje się, że męskie penisy są narażone na niebezpieczny ucisk siodełka w czasie jeżdżenia na rowerze. Może to powodować impotencję. Amerykański urolog przeprowadził badania z których wynikało, że u kolarzy cztery razy częściej niż np. u pływaków czy biegaczy występują zaburzenia erekcji. W Warszawie pewien kolarz doznał bardzo poważnego urazu - rama wypożyczonego roweru pękła na pół i uszkodziła mu prącie. Czy zatem mężczyźni powinni zrezygnować z jazdy na rowerze? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: Daria Kałuzińska, znajoma poszkodowanego, oraz internista dr Piotr Gryglas.