Richard Dreyfuuss ma na koncie dziesiątki ról filmowych, jest laureatem Oscara i lubianą postacią w Hollywood. Jego ostatnie wystąpienie publicznie wzbudziło ogromne oburzenie wśród publiczności. Ubrany w sukienkę miał obrażać społeczność LGBT i pogardliwie wyrażać się o kobietach. Co wydarzyło się na spotkaniu z gwiazdą?
Zjawisko generalizowania i przypisywania pewnych cech niektórym grupom ludzi to stygmatyzacja społeczna. To podstawowy mechanizm tworzenia stereotypów, które są krzywdzące dla wielu ludzi. Skutkiem stygmatyzacji jest wykluczenie społeczne. Jak z nim walczyć? Przypominamy o tym w Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Osoby, które zmagają się z otyłością, niejednokrotnie spotykają się z dyskryminacją. Bardzo często są pomijane, uważane za gorsze. O tym, jak naprawdę wygląda życie z otyłością, opowiadają bohaterowie książki Marii Mamczur - "Gruba. Reportaż o wadze i uprzedzeniach".
Ksenofobia to jedna z fobii społecznych, uznawana za zaburzenie nerwicowe. Ksenofobia objawia się panicznym lękiem przed obcymi, przy czym chodzi zarówno o obce grupy narodowościowe czy religijne, jak i o ludzi nieznajomych. Przeciwieństwem ksenofobii jest nie tyle tolerancja, ile ksenofilia, czyli umiłowanie obcości.
11 lipca, podczas finału Mister Gay Poland, wybrano najpiękniejszego geja w Polsce. O tym, skąd wziął się pomysł na tego typu imprezę i czy takie akcje pomagają przełamywać społeczne stereotypy i uprzedzenia, rozmawialiśmy z Pawłem Zabilskim, organizatorem wyborów i Konradem Majem, psychologiem społecznym.