Tożsamość płciowa jest elementem tożsamości społecznej. Termin ten odnosi się do psychologicznego i kulturowego obrazu płci, z którym utożsamia się dana jednostka. Tożsamość płciowa wiąże się z wyobrażeniem danej osoby w stricte społecznych i kulturowych aspektach.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Ewę Bisewską, mamę osoby transpłciowej oraz Cecylię Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii. Co czuje rodzic, kiedy dowiaduje się, że jego dziecko jest transpłciowe? Dlaczego jest to pewnego rodzaju pożegnanie? Jeżeli osoba transpłociowa chce zmieć płeć, musi pozwać swoich rodziców. Dlaczego? Jak wygląda procedura zmiany płci w Polsce? Jak wspierać transpłciowe dziecko? Poznajcie historię najmłodsza w Polsce osoba transseksualnej. I zobaczcie, jaką drogę przeszła, by z Oliwiera stać się Oliwią.
Procedura zmiany płci w prawie polskim jest dość skomplikowana. Miała to zmienić, uchwalona przez sejm poprzedniej kadencji, ustawa o uzgodnieniu płci. Nie weszła ona jednak w życie z powodu weta prezydenta Andrzeja Dudy. Co muszą zrobić osoby transseksualne, które chciałyby dopełnić formalności prawnych? O trudnym procesie zmiany płci w Polsce rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z socjolożką i medioznawcą Jej Perfekcyjnością.