Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że Polscy w wieku od 18 do 25 lat pożyczają coraz częściej i więcej. Średnia zaległość przekracza kwotę 3000 zł. Młodzi ludzie chętnie publikują zdjęcia w mediach społecznościowych z egzotycznych wakacji lub drogich restauracji. Tzw. szybkie kredyty są na porządku dziennym. W mentalności młodych pieniądze są po to, by je wydawać. Z czego to wynika? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy konsultantkę i psychologa biznesu Iwonę Golonko oraz dziennikarza Mateusza Hładkiego.
Sklepowe witryny zachęcają nas do ciągłej konsumpcji i kupowania rzeczy, których często wcale nie potrzebujemy. Brak pieniędzy też nie jest problemem, bo banki z chęcią udzielają pożyczek gotówkowych i rozdają karty kredytowe. Jak nie dać się zwariować i nie uzależnić się od wydawania pieniędzy? O ćwiczeniu "mięśnia silnej woli" rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutą Robertem Rutkowskim.
Decydując się obecnie na kredyt mieszkaniowy, trzeba wpłacić 10 proc. wkładu własnego. W 2016 roku będzie to 15 proc., a w 2017 roku nawet 20 proc. Czy w takiej sytuacji, kredyty będą trudniej dostępne? Czy alternatywą dla 15 proc. wkładu własnego w postaci gotówki może być zastaw w postaci naszych lokat? Zapytaliśmy o to Katarzynę Karpę-Świderek z TVN24 Biznes i Świat.