Ninjutsu to nie tylko japońska technika walki, ale także sztuka bycia, przetrwania, dążenie do ciągłego rozwoju zarówno fizycznego, jak i duchowego. Przez długi czas osoby używające ninjutsu postrzegane były jako zabójcy i szpiedzy, ponieważ ich działanie utożsamiane było z podstępem i zaskoczeniem. Ninjutsu stworzone zostało jako zbiór metod służących przetrwaniu w niebezpiecznych rejonach Japonii. Obecnie istnieje wiele szkół nauczających ninjutsu.
"Postanowiłam znaleźć dyscyplinę, w której sukces będę mogła oprzeć tylko na sobie"
Piotr Pająk ma 32 lata i zwiedził już 75 krajów. Jego kanał na YouTube śledzi ponad 200 tys. osób. Na swoim koncie ma tytuł mistrza MMA, purpurowy pas w brazylijskim jiu-jitsu, czarny pas w kick-boxingu i kilkadziesiąt medali. Oprócz tego, że zwiedza świat i trenuje, często organizuje akcje pomocowe.
W dzisiejszych czasach media co rusz donoszą o niespodziewanych atakach, napaściach i pobiciach. Poszkodowanymi są najczęściej osoby, które nie są przygotowane do tego, by się bronić. Dobrym sposobem na ochronę własnego zdrowia i życia oraz pomoc w sytuacjach zagrożenia innym jest poznanie technik samoobrony. W Dzień Dobry Wakacje trenerzy klubu Krav Maga Mazowsze - Andrzej Gross i Przemysław Migda, opowiedzieli o korzyściach płynących z treningu, ważnej roli prewencji oraz obserwacji otoczenia.
Kendo to japońska odmiana szermierki. W naszym kraju tę sztukę walki trenuje około 600 osób. W Dzień Dobry TVN swoje umiejętności zaprezentowali młodzi zawodnicy - Tadeusz i Mikołaj, a ich trenerka Anna Betley-Uchańska opowiedziała, na czym polega ten sport.
"Kochała go ulica. Przepowiadałem mu straszną przyszłość oglądania słońca w kratkę przez długie, długie lata" - powiedział Paweł Tomczak, pierwszy trener judo Pawła Kunysza. Dziś Paweł Kunysz jest nie tylko mistrzem w jiu-jitsu. Zdał również maturę i ukończył dwa kierunki studiów. Założył również pierwszą w Stalowej Woli szkołę jiu-jitsu, gdzie szkoli dzieciaki. Dlaczego lubi pracować z dziećmi? Co sprawiło, że zmienił swoje życie? I w jakim kierunku się teraz rozwija, skoro ma już czarny pas?