Pneumokoki to bakterie, które mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowych czy płuc. O tym, jak bardzo są niebezpieczne, mówi się głównie w kontekście dzieci. Tymczasem zagrażają również dorosłym i aby się przed nimi chronić oni także powinni się szczepić. Dlaczego lepiej nie lekceważyć pneumokoków?
Obowiązkowe szczepienia dzieci to podstawa. Jednak o ochronie zdrowia powinni pamiętać także dorośli. Jak się okazuje, niektóre choroby zakaźne u pełnoletnich pacjentów wywołują znacznie większe powikłania niż u maluchów. Ile razy powinniśmy szczepić się na pneumokoki? Na to pytanie odpowiedziała nam prof. dr hab. n. med. Aneta Nitch-Osuch, epidemiolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert kampanii "Pneumokoki nie liczą lat. Zaszczepieni – zabezpieczeni".
Koronawirus z dnia na dzień rozprzestrzenia się coraz bardziej. Choroba dotyka już miliony osób na całym świecie. Jak dotąd nie udało się znaleźć skutecznego leku. Pojawiają się jednak plotki jakoby szczepienie przeciw pneumokokom pomagało w przezwyciężeniu Covid-19. Czy to prawda?
Tydzień temu w Kleosinie zmarła 48-letnia przedszkolanka. Powodem było zakażenie pneumokokami. Kobieta zaraziła się nimi od dzieci. Czym jest ta bakteria, i jak bardzo zagraża naszemu zdrowiu? Zapytaliśmy o to dr Anetę Górską - Kot, ordynator oddziału pediatrycznego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Okazuje się, że bakteria powoduje sepsę pneumokokową, która przebiega bardzo szybko... Jak można się ustrzec przed zakażeniem?