Jak wykorzystać dziesięć minut? Można milczeć, ale na to szkoda czasu... Można zapytać o relacje z chłopakiem, poprawkowy sprawdzian, rozwiązać zadanie z jedną niewidomą, przeczytać bajkę, poobserwować jak dziecko śpi lub wytłumaczyć, dlaczego nie robimy mu drugich śniadań. Więźniowie celebrują każdą minutę rozmowy online, którą dostają w prezencie od zakładu karnego. Większość z nich przez pandemię nie widziała swoich pociech przez 1,5 roku. Z osadzonymi w krakowskim więzieniu o bezcennych chwilach spędzonych z dziećmi podczas widzeń rozmawiała Lidia Ostólska z serwisu dziendobry.tvn.pl.
Zetknięcie się z rzeczywistością jest dla byłych więźniów bardzo trudne. Muszą oni na nowo opanować tzw. czynności elementarne, które pozwolą im przetrwać. W Krakowie funkcjonuje dom dla byłych osadzonych, gdzie uczą się powrotu do rzeczywistości. Trafiają tam Ci, na których nikt nie czeka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marka Łagodzińskiego z fundacja wspierania więźniów "Sławek" oraz Marię Dąbrowską-Majewską z fundacji "Zmiana". Nasi goście są zdania, że proces resocjalizacji powinien trwać na długo przed opuszczeniem zakładu karnego. Co to znaczy? Czy każdego więźnia można przywrócić do społeczeństwa?
Maria Dąbrowska-Majewska zajmuje się dostarczaniem książek do więzień i resocjalizacją osadzonych przez czytanie. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o jej pracę. Jak traktują ją więźniowie? Nie boi się z nimi przebywać? Okazuje się, że osadzeni polecili Pani Marii książkę, która jest więziennym hitem. Jaki jest jej tytuł?
Kpt. Wojciech Brzoska, poeta i wychowawca w areszcie śledczym, od 9 lat organizuje ogólnopolski konkurs poetycki, w którym biorą udział osadzeni z polskich więzień. Czy łatwo jest tworzyć poezję w więzieniu? Jakie tematy podejmują w swojej poezji więźniowie? Posłuchajcie fragmentów wierszy napisanych przez więźniów...
"Kochała go ulica. Przepowiadałem mu straszną przyszłość oglądania słońca w kratkę przez długie, długie lata" - powiedział Paweł Tomczak, pierwszy trener judo Pawła Kunysza. Dziś Paweł Kunysz jest nie tylko mistrzem w jiu-jitsu. Zdał również maturę i ukończył dwa kierunki studiów. Założył również pierwszą w Stalowej Woli szkołę jiu-jitsu, gdzie szkoli dzieciaki. Dlaczego lubi pracować z dziećmi? Co sprawiło, że zmienił swoje życie? I w jakim kierunku się teraz rozwija, skoro ma już czarny pas?
W tym roku odbyła się 7. edycja więziennego maratonu. Resocjalizacyjne bieganie pomaga osadzonym, nie tylko w przełamaniu więziennej rutyny, ale również w pracy nad sobą. Organizatorem biegu jest Jerzy Górski, mistrz świata w podwójnym triathlonie w 90. roku. W Dzień Dobry TVN opowiedział o zmianach jakie dzięki maratonowi dokonują się w życiu jego podopiecznych.
Jak jeść homara, ostrygi i w jaki sposób zawiązać krawat? Te i wiele innych porad znalazło się w książce, która wzbudziła niemałe kontrowersje. "Dobre wychowanie: pakiet na start!" to podręcznik dla wychowanków zakładów poprawczych, wydany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prezeskę fundacji "Po drugie" Agnieszkę Sikorę oraz dyrektora zakładu poprawczego Grzegorza Bulendę. Czy informacje zawarte w podręczniku rzeczywiście są przydatne dla podopiecznych placówek poprawczych? Co takiego wzbudziło największe kontrowersje w środowisku i jakie są pierwsze reakcje odbiorców? Czy książka może "formatować" myślenie młodego człowieka?
To jeden z najbardziej obiecujących pięściarzy na świecie. Jego trener zauważył go w czasie tradycyjnej bójki. Spędził w zakładzie karnym prawie dwa lata. Jest żywym dowodem na skuteczność resocjalizacji. Z Arturem spotkała się Agnieszka Rylik.