Mobbing w pracy zdarza się częściej, niż mogłoby się nam wydawać. Dane z 2019 roku pochodzące z raportu "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019. Mobbing, depresja, stres w miejscu pracy" przedstawiają, że aż 46 proc. polskich pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych doświadczyło mobbingu w miejscu pracy. Przy tym ponad połowa padła ofiarą przemocy słownej, a 14 proc. - przemocy fizycznej.
Mobbing to długotrwałe, uporczywe zastraszanie i poniżanie pracownika. Osoba mobbowana czuje się przede wszystkim zastraszona i bezużyteczna. Niestety zaledwie znikoma ilość spraw sądowych kończy się po myśli poniżanego pracownika. Komu zgłaszać mobbing w firmie? Dlaczego tak trudno jest zebrać ofierze dowody? Czy nagranie pracodawcy jest dopuszczalne w polskim prawie? Co można zyskać wygrywając proces z mobbującym pracodawcą? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychiatrę dr. Maję Herman i radcę prawnego Przemysława Ligęzowskiego.
Mobbing dotyka coraz większą grupę ludzi. Jakimi cechami charakteryzują się mobberzy i ich ofiary? Jak się bronić przed mobbingiem? Jak należy się przygotować, jeśli zdecydujemy się wnieść pozew o mobbing? Zapytaliśmy o to psycholog Monikę Klonowską i adwokata Waldemara Gujskiego, których zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN.