Psychologowie nie od dziś wiedzą, że człowiek przejawiający zachowania narcystyczne to poważne wyzwanie dla ludzi z jego otoczenia.
"Jedliśmy tylko to, co on chciał".
"Latające małpy narcyza" mogą bardzo negatywnie wpłynąć na naszą codzienność.
Na czym polega i jak rozpoznać to zjawisko?
Echoizm uznawany jest za przeciwieństwo narcyzmu. To specyficzna postawa polegająca na rezygnowaniu z własnych potrzeb i koncentrowaniu się na zachciankach innych osób. I choć nie jest to oficjalnie uznana jednostka diagnostyczna, dla echoistów z zaburzonym poczuciem własnej wartości pomoc psychologa często okazuje się niezbędna. O cechach tej postawy i zagrożeniach, jakie za sobą niesie, rozmawialiśmy z psycholog Eweliną Bazyluk.
Narcyzm towarzyszy ludzkości od najdawniejszych czasów. Przykładem jest tu chociażby antyczny mit o młodzieńcu, który zakochał się we własnym odbiciu. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie zachowania składają się na osobowość narcystyczną i jak stworzyć udaną relację z osobą, która je przejawia.
Amerykę rozgrzewa książka Michaela Wolffa zatytułowana "Fire and Fury: Inside the Trump White House". Wyłania się z niej obraz Donalda Trumpa jako dużego dziecka, który lubi się chwalić swoim guzikiem atomowym, a do tego jest nie do końca poczytalny. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy amerykanistę i medioznawcę dra Tomasza Płudowskiego, aby podsumować z nim rok prezydentury amerykańskiego prezydenta. Czy prezydent, który co i raz zaprzecza sobie może budzić zaufanie? Za co Trumpowi może grozić impeachment?
Współczesny rodzic to zapracowany rodzic. Mamy coraz mniej czasu również dla naszych dzieci, od których wymagamy coraz więcej. Przerost ambicji rodziców bardzo często skutkuje narcyzmem dzieci. Jak tego uniknąć? O wychowaniu dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog społeczną Biancą-Beatą Kotoro.
Podobno żyjemy w erze narcyzmu. Psycholog Małgorzata Ohme uważa jednak, że miłość do własnego "ja" jest obecnie nieco nadinterpretowana. Dlaczego? Czym w takim razie jest miłość narcystyczna? Jak ją rozpoznać? Jest dobra czy zła? Czy może być rozwojowa? Jak się żyje z kimś, kto nie odczuwa empatii? I czym jest koluzja? Drugim gościem Dzień Dobry TVN była Barbara Poniatowska, która przez 3,5 roku była w związku z osobą o osobowości narcystycznej.