Przed nami Wielkanoc, świąteczne śniadanie, święconka, baranki z masła i oczywiście jajka! Czyli bardzo dużo jedzenia, które niestety w części zepsuje się zanim zdążymy je zjeść. Ile czasu posiłki mogą się znajdować poza lodówką? Czego nie można podgrzewać w mikrofalówce? Na te i inne pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN edukatorka ekologiczna Katarzyna Wągrowska.
W kolejnym odcinku cyklu "Styl na wagę złota" wystąpiła Anna Kurnatowska, która opowiedziała Darii Pacańskiej, jak w prosty sposób możemy ratować jedzenie przed wysyłką na wysypisko śmieci.
W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Sylwią Majcher dziennikarkę TVN24. Poznajcie jej przepisy, które pozwolą wykorzystać w kuchni to, co często ląduje w koszu! Zobaczcie jak zrobić: pesto z natki marchewki, chipsy z obierków marchewki, sałatka z młodej kapusty z truskawkami i szypułkami, capuccino z obierków i końcówek szparagów i placki z głąba kapusty. SMACZNEGO!
Rocznie w Polsce około 9 milionów ton jedzenia ląduje na śmietniku! Najczęściej wyrzucamy wędliny, pieczywo warzywa i owoce. W efekcie miesięcznie do kosza wyrzucamy średnio 50 złotych na osobę. O manowaniu żywności i sposobach na radzenie sobie z tym problemem rozmawialiśmy z Anną Bogucką z Federacji Polskich Banków Żywności i Anetą Kuroń, która współpracuje z Bankami Żywności. A Wy, dużo jedzenia wyrzucacie do kosza?
Według najnowszych badań, w Europie wyrzuca się średnio 179 kilogramów jedzenia na osobę rocznie. Polska znajduje się w grupie krajów, w których marnuje się najwięcej żywności. Z dr hab. Krystyną Rejman z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW rozmawialiśmy o tym, jakie produkty najczęściej wyrzucamy, dlaczego kupujemy ponad miarę i jak ograniczyć straty żywności.