Od kilku lat jednemu z podręczników do języka polskiego dla szóstej klasy zarzuca się, że jest daleki od idei świeckiej szkoły, ponieważ znajdują się w nim m.in. treści z Pisma Świętego, homilie Jana Pawła II, czy hymny religijne. O kontrowersjach związanych z tą książką rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Marcinem Celińskim z komitetu "Świecka Szkoła" i dyrektorem szkoły Jackiem Staniszewskim.
Obecnie przeprowadzenie rekolekcji należy do obowiązków szkoły. Jednak coraz częściej słyszy się głosy, że lepiej by było, gdyby rekolekcje organizowano poza szkołą i nie w trakcie godzin lekcyjnych. A jakiego zdania są goście Dzień Dobry TVN: dziennikarz Faktów TVN Krzysztof Skórzyński i Marcin Celiński z Inicjatywy Obywatelskiej "Świecka Szkoła"?
"Świecka szkoła" to projekt obywatelski, który zakłada likwidację finansowania lekcji religii w szkołach z budżetu państwa. O argumenty "za" i "przeciw" poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN: współinicjatora tej ustawy Marcina Celińskiego i rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika.
„Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?