literatura dziecięca

    literatura dziecięca

    Polityka, biologia, filozofia, gospodarka, kwestie społeczne i ekonomiczne, współżycie, otwartość seksualna, śmierć i strata najbliższych. Brzmi jak tematy, na które zwyczajowo spodziewalibyśmy się natrafić w książce dla dzieci? Zdaniem Szwedów – jak najbardziej. Bo skoro mamy traktować się poważnie, to czemu od najmłodszych lat unikamy prowadzenia trudnych rozmów z dziećmi, fundując im zamiast tego lukrowaną bombonierkę, a nie łatwy do przyswojenia obraz tego, jak rzeczywiście działa świat?

    Ostatnie lata na rynku literatury dziecięcej to prawdziwa rewolucja. Pojawiało się mnóstwo nowych tytułów i wydawnictw. W księgarniach możemy znaleźć książki dla dzieci o rozwodach, holocauście i alternatywnych modelach rodziny. Nowym trendem są również spersonalizowane książeczki, których bohaterami są dzieci, dla których zostały przeznaczone. Czy bracia Grimm i Andersen odejdą w zapomnienie?

    W Dzień Dobry TVN gościliśmy Magdę Steczkowską. Wokalista i mama trzech córek w rozmowie z Anną Kalczyńską zdradziła, jakie książki wybierają jej dziewczyny. Między Zosią, Michaliną i Antoniną jest spora różnica wieku...