Dzieci w wieku szkolnym potrafią zaskakiwać kreatywnością. Najlepszym tego dowodem jest reklama Pisma Świętego, którą na prośbę katechety wymyślił pewien uczeń. Jego praca została opublikowana w sieci i wywołała prawdziwą lawinę komentarzy.
Co na to pedagog?
„Świecka szkoła” to obywatelska inicjatywa ustawodawcza o zniesieniu finansowania religii z budżetu. Organizatorom akcji udało się zebrać ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym nauka religii w szkołach nie będzie finansowana ze środków publicznych. W Dzień Dobry TVN gościem był Marcin Celiński ze Świeckiej szkoły, który przybliżył nam założenia ustawy. Ile obecnie wynosi dofinansowanie lekcji religii w polskich szkołach i kto za to płaci? Jaki jest pomysł na inne wykorzystanie pieniędzy, które obecnie wypłacane są katechetom?
Bojownicy państwa islamskiego nagrania z egzekucji zamieszczają w Internecie. Tego typu film pokazał na lekcji religii ksiądz w jednym ze szczecińskich liceów. Oburzeni byli zwłaszcza rodzice. Czy tak powinny wyglądać lekcje religii w szkołach? Po co ksiądz pokazał uczniom tak drastyczny film? Jakie będą tego konsekwencje? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy ksiądza Kazimierza Sowę i psycholog dr Aleksandrę Piotrowską.
Jeżeli nie państwo, to kto miałby opłacać katechezę w szkołach? W jaki sposób można by zagospodarować budżet ponad miliarda złotych, z którego finansowane są lekcje religii? Kto miałby płacić za lekcje religii w szkołach? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Małgorzatę Terlikowską, mamę piątki dzieci i Leszka Jażdżewskiego, redaktora naczelnego Liberte i inicjatora akcji "Świecka szkoła".