Jego prace można obecnie oglądać w stołecznej Gauger Arty Gallery. Jak wygląda codzienność częstochowskiego artysty?
Pinakoteka to galeria obrazów, w której przechowywano najcenniejsze dla danej kultury dzieła sztuki. Najsłynniejszą była ta mieszcząca się na Akropolu w Atenach. Bezcenne oryginały lub kopie dzieł wielkich mistrzów gromadzono w świątyniach, pałacach władców. Podstawą dla pinakotek publicznych były te umieszczane w portykach. Obecnie najważniejsze pinakoteki mieszczą się w Watykanie, Monachium oraz Mediolanie.
Sara Tucker wraz z mężem Witoldem Maliszewskim kolekcjonuje rękodzieło z całego świata. "Perełki" często znajdują na pchlich targach. - Kocham rzeczy z odzysku. Lubię znajdować stare rzeczy, które mają historię - wyjaśnia.
"Zatrzymują samochody i robią zdjęcia".
W 1914 roku pewna sufrażystka rzuciła się na obraz Diega Velázqueza „Venus z lustrem” i pocięła go siedem razy tasakiem. Obraz udało się uratować, ale takich przypadków było na świecie dużo więcej. Z jakich powodów ludzie od początku istnienia sztuki niszczą dzieła? O tym opowiedział nam historyk sztuki, profesor Jerzy Miziołek.
Jak wyglądaliby wielcy, światowi przywódcy, gdyby postanowili ... zupełnie zmienić styl życia? Amit Shimoni postanowił się tego dowiedzieć i stworzył galerię portretów, na których znane osobistości pojawiają się w zupełnie niepodziewanych stylizacjach! Podoba się wam ich "luźniejszy" wizerunek?
Anglicy mają Galerię figur woskowych, a my - Galerię figur stalowych. W niej można obejrzeć niezwykłe, przestrzenne działa sztuki wykonane m.in. z zawieszeń, skrzyń biegów, silników i przekładni. W Dzień Dobry TVN gościliśmy jej założyciela i pomysłodawcę Mariusza Olejnika. Powiedział o początkach swojej działalności, pozyskiwaniu materiałów do tworzenia figur i licytacji rzeźb w Dubaju, po której nasz gość może stać się bardzo majętnym człowiekiem. Kto tworzy dzieła sztuki ze złomu? I dlaczego Dorota Wellman musi się rozebrać do dostatniej śrubki? ;)
22 listopada na aukcję trafi niezwykła kolekcja dzieł sztuki współczesnej. To ponad 60 talerzy ozdobionych m.in. przez Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jana Lebensteina i Zbigniewa Makowskiego. Czy zbiory sztuki, takie jak kolekcja talerzy Jana Styczyńskiego powinno się rozdzielać? Jakie ceny mogą osiągnąć podczas aukcji? Opowiedział nam Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego.
Kolejną bohaterką cyklu "Odpicowane mieszkanie" jest Małgorzata Kantek, która mieszka na stu metrach kwadratowych. W założeniu mieszkanie miało być urządzone w stylu loftowym. Jednak przez umiłowanie do sztuki stało się małą galerią. Małgorzata lubi unikaty, dlatego rzeźby i obrazy przywozi z podróży. Dla naszej bohaterki mieszkanie nie musi być funkcjonalne, ważne by było ładne. Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła właścicielkę tego mieszkania.
Fundacja Urban Forms od 4 lat realizuje w Łodzi projekt, który polega na stworzeniu w tym mieście galerii wielkoformatowych obrazów. Do końca tego miesiąca powstanie 37 prac zamieszczonych na elewacjach łódzkich budynków. Przyjrzyjcie się tym dziełom sztuki, które tworzą artyści z rożnych krajów.
"Uwierzyłam, że jestem kolekcjonerką i, że mam dobrą kolekcję". W Madrycie spełniło się wielkie marzenie Grażyny Kulczyk. W prestiżowej "Santander Art Gallery" pokazano, należąca do niej, kolekcję dzieł polskich twórców XX i XXI wieku zatytułowana: "Każdy dla kogoś jest nikim". O kolekcji i o polskiej sztuce współczesnej opowiedziała nam Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska spotkała się z Lidią Popiel i Andrzejem Chyrą. Kim jest tajemniczy mężczyzna przed Zachętą?