POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc, to schorzenie, na które cierpi ponad 2 mln dorosłych Polaków. Co roku aż 15 tys. osób w naszym kraju umiera z powodu tej choroby płuc. Przewiduje się, że liczba chorych na POChP będzie stale rosła, gdyż schorzenie to w początkowej fazie, nawet przez kilka lat nie daje jednoznacznych objawów, dlatego jest późno diagnozowane. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu najbliższych ośmiu lat POChP stanie się trzecią przyczyną zgonów na świecie. Angelini Pharma rozpoczęła kampanię informacyjną na temat POChP. Celem jest zwiększenie świadomości zagrożenia chorobą wśród specjalistów i pacjentów, a także wdrożenie systemowych działań profilaktycznych. W ramach akcji w pięciu polskich miejscowościach zostaną przeprowadzone bezpłatne badania spirometryczne dla mieszkańców.
Poznajcie gruźlicę.
Na to pytanie odpowiedział na antenie TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP.
Astma to potoczna nazwa dwóch chorób - astmy oskrzelowej i sercowej. Mają one wspólne objawy - napady duszności i kaszlu. Wciąż nie zostały poznane przyczyny choroby. Czym objawia się astma? W jaki sposób można ją leczyć?
Dla coraz większej liczby osób zakażenie koronawirusem kończy się nieodwracalnym uszkodzeniem płuc i to w takim stopniu, że jedynym ratunkiem może być ich przeszczep. Trzeci z nich odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. O szczegółach tego zabiegu opowiedział kardiochirurg i transplantolog, dr Maciej Urlik, a o swoim samopoczuciu po operacji pacjentka, Anna Sapa. Sprawdziliśmy również, co słychać u pana Grzegorza, który także miał przeszczepione płuca z powodu COVID-19.
Odma płucna to stan, w którym do jamy opłucnej dostaje się powietrze. Jakie są przyczyny jej powstawania i objawy? Do czego prowadzi? Jak się leczy odmę płucną? O tym w Dzień Dobry TVN mówił pulmonolog dr n. med. Tadeusz Zielonka.
Lekarze szczecińskiego szpitala - jako pierwsi w Polsce - zaczęli, na razie tylko eksperymentalnie, wszczepiać chorym na rozedmę specjalne kolie. Zabieg jest mało inwazyjny. To kamień milowy w walce z przewlekłą chorobą płuc i szansa dla chorych, którzy mają poważny problem z oddychaniem. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Tomasza Grodzkiego - dyrektor szpitala „Zdunowo” w Szczecinie, w którym przeprowadzono zabieg. Ile kosztuje przeprowadzenie zabiegu? Jak czują się pacjenci po wykonaniu zabiegu? Czy płuca są łatwym organem do przeszczepu?
W kawiarence Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś dr Piotra Dąbrowieckiego. Alergolog poddawał gości badaniu spirometrycznemu. Na czym dokładnie polega badanie? Czy jest bolesne? Na własnej skórze sprawdził to Bartek Jędrzejak.