To był gorący dzień. 12-letnia Amanda Suszczyk kilka lat temu poszła z koleżanką nad rzekę, aby się ochłodzić. Gdy weszła do wody, wpadła w wir... "Dobiegłem w to miejsce, gdzie Amanda miała wypadek... faktycznie było tam cało mojej córki, całe nabrzmiałe wodą" - tak ten fatalny dzień wspomina jej tata. Na szczecie dziewczynkę udało się uratować, choć w szpitalu odchodziła jeszcze 3 razy. Niestety w wyniku niedotlenienia mózgu Amanda zapadła w śpiączkę, w której spędziła prawie 8 miesięcy. Tata walczył o nią jak lew. I to dzięki tej walce Amanda została wybudzona. W jakim stanie jest dziś? Z tatą dziewczynki spotkała się prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Mała Alicja urodziła się z krótszą o 7 cm nóżką. Lekarze stwierdzili brak części kości w kończynie. Ali groziła nawet amputacja. Na szczęście jej nieustraszeni rodzice znaleźli pomoc za granicą. Niestety, by uratować nogę córki, potrzebują aż miliona złotych. Dlatego proszą o pomoc...
22q11 to choroba spowodowana ubytkami w kodzie genetycznym. Rocznie rodzi się z nią około 380 dzieci w Polsce, co oznacza, że jest zaraz po zespole Downa drugą najczęstszą wrodzoną chorobą genetyczną. Pomimo to jest niezwykle trudna do zdiagnozowania - ma około 180 objawów, przy czym występują one w przypadkowej konfiguracji. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Jak pracuje się z takim dzieckiem? I skąd czerpać wiedzę o tym schorzeniu? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko i genetyk dr Beata Nowakowska.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych czasami bywają nadopiekuńczy, a to niestety prowadzi do niesamodzielności ich podopiecznych. Co robić, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Paweł ma 38 lat i od 13 lat walczy z chorobą genetyczną, która zabrała mu sprawność i najbliższą rodzinę. Ewa Osiowy, sąsiadka Pawła :"Był bardzo aktywnym człowiekiem, dużo widział na świecie, dużo gór zdobył,... a teraz jego życie jest codzienną walką, o każdą minutę, o każde wyjście z domu, o każdą aktywność". O ataksji rdzeniowo-móżdżkowej oraz o pasji, która potrafi utrzymać nas przy życiu, Anna Maruszeczko rozmawiała z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.
To dopiero piąty rok Macieja Oksztulskiego na Uniwersytecie w Białymstoku. Większość studentów w tym czasie kończy studia magisterskie. Ale nie on. Maciej za chwilę będzie bronił doktorat z prawa międzynarodowego. Z powodu autyzmu, który zdiagnozowano u niego dopiero w wieku 6 lat, aż do 2000 roku nie było z nim żadnego kontaktu. "Największym problemem jest to, żeby zrozumieć, że on ma do powiedzenia znacznie więcej" - powiedział gospodyni cyklu "Zielone Drzwi" Annie Maruszeczko jeden z wykładowców Maćka prof. dr hab. Maciej Perkowski. Jak doktorant wyobraża sobie przyszłość?
Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.
Jeszcze nigdy w 20-letniej historii stacji TVN nie siedziały razem na kanapie. Zaproszenie do studia Dzień Dobry TVN przyjęły kobiety, które ze stacją związane są od dawna, niektóre z nich od początku. O nich Marcin Prokop mówi: "królowe TVN". Na naszej kanapie zasiadły: Monika Olejnik, Martyna Wojciechowska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Magda Mołek, Anna Maruszeczko i Anita Werner. Dorocie i Marcinowi opowiedziały o swoich początkach w stacji TVN. Czy wiecie, kto był pierwszym gościem Moniki Olejnik w "Kropce nad i"? Jaki nazywał się pierwszy program, który prowadziła Martyna Wojciechowska? Kto mówił do Anity Werner "mała"? Co w TVN robiła Magda Mołek zanim zaczęła prowadzić program "Dzień Dobry TVN? Jak swoje początki w stacji wspominają Anna Maruszeczko i Katarzyna Kolenda-Zaleska? Zobaczcie!
Gabryś bywa przewodnikiem dla swojego taty. Zdarza się (na szczęście coraz rzadziej), że źle go pokieruje albo nie uprzedzi o przeszkodzie. Właśnie wtedy zdarzają się bliskie spotkania ze słupami. Poza tym Robert Zarzecki i jego syn działają jak symbiotyczny tandem. Czy tata obawiał się, że syn odziedziczy po nim wadę wzroku? Z tata i synem w cyklu Zielone Drzwi spotkała się Anna Maruszeczko.
Jędrzej urodził się z wrodzoną amputacją obu rąk i obu nóg. Jak twierdzi jego tata, nigdy nie miał z tego powodu taryfy ulgowej. Dzięki temu dziś jest całkowicie samodzielny. Zrobił prawo jazdy, jeździ konno i za chwilę opuszcza rodzinne miasto, by studiować w Warszawie. W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła go wraz z dziewczyną Sandrą Widłą.
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - to schorzenie nerwowo-mięśniowe o podłożu genetycznym. Mięśnie ciała słabną i stopniowo ulegają zanikowi z powodu obumierania neuronów w rdzeniu kręgowym odpowiadających za pracę mięśni. Gośćmi Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach byli: Łukasz Kufta, organizator akcji "O skok od leku", który choruje na SMA oraz dr n. med. Maria Jędrzejowska, specjalista genetyki klinicznej i neurolog. Kiedy w Polsce będzie dostępny lek na SMA? Czy i jaką pomoc dostają w Polsce od Ministerstwa Zdrowia osoby chorujące na rdzeniowy zanik mięśni?
"Wiesz mamo? Ja się wszystkiego boję. Ale alpak się nie boję, ja się przy nich staję odważny" - powiedział mamie Ignacy, który ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Alpaki świetnie nadają się również do pracy z dziećmi z zespołem Downa. Na czym dokładnie polega alpakoterapia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko gościła alpakoterapeutkę Martę Pietrzykowską i uczestnika zajęć z alpakami Kubę Warsz-Orakzai i jego mamę Magdalenę Warsz-Orakzai.
Czy między mamą na wózku a mamą na nogach jest jakaś różnica? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko spotkała się z Katarzyną Wojtaszek, niepełnosprawną mamą 11-letniego chłopca i założycielką fundacji "Jedyna taka", która między innymi wspiera niepełnosprawne mamy. Jakie przeszkody spotykają młodą mamę na wózku? I czy są takie, których nie da się "przeskoczyć"?
Ponad 50 razy łamała sobie kości nóg. Przeszła 11 operacji. Katarzyna Błoch choruje na wrodzoną łamliwość kości i porusza się na wózku inwalidzkim. Wózek jej jednak nie ogranicza, bo pasją Katarzyny jest taniec. Razem ze swoim tanecznym partnerem Markiem Zaborowskim, z którym tańczy od 12 lat, zdobyła ponad 85 medali. Kasia i Marek są w światowej czołówce, a ich życie wypełnione jest tańcem. Sami zobaczcie!
Artur Rogalski choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Choroba jest genetyczna i niestety cały czas postępuje. Mimo że Artur może obecnie ruszać tylko jedną ręką, nie poddaje się - spełnia swoje marzenia i realizuje zawodowo. Anna Maruszeczko zaprosiła do Zielonych Drzwi Artura i jego asystentkę Annę Kopiecką. Powiedzieli o swojej współpracy i sukcesach zawodowych. Jak zaczęła się przygoda Artura z fotografią? Na czym polega praca Anny? Czy jest lek na SMA?
Niewidomi gracze tenisa? Może się wydawać, że to niemożliwe. A jednak! Bind tenis to stosunkowo nowa w Polsce dyscyplina sportowa. Jak wyglądają treningi i zawody? Czym różni się od normalnego tenisa? I jak wpływa na życie codzienne zawodników? W cyklu "Zielone Drzwi" Anna Maruszeczko gościła zawodników blind tenisa: Grzegorza Kurpińskiego i Marcina Króla.
Anna Kmieć: "Jaś urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem wewnętrznym i wiotkością krtani. W swoim krótkim życiu przeszedł już 18 operacji. Pomimo tych swoich chorób (...) jest bardzo uśmiechnięty, ten jego uśmiech, ta jego iskierka w oczach wszystko wynagradza". Jaś Kmieć i Łukasz Malaczewski poznali się podczas rehabilitacji. Dziś są przyjaciółmi i wspólnie przygotowują się do triathlonu.
Na zespół Perraulta choruje tylko kilkadziesiąt osób na świecie. Wśród nich znalazły się pozytywnie nastawione do świata siostry: Magda i Natalia Cegielskie. Choroba odbiera im słuch i powoduje coraz większe problemy ze sprawnością fizyczną. Co sprawia im największą trudność w życiu codziennym? Pamiętają jak to jest słyszeć? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z siostrami i ich mamą Iwoną Głowacz.
Agencja Leżę i Pracuję nie testuje materaców, a jej pracownikom nie w głowie odpoczynek. Jej założyciele to: Artur Szaflik, który po wypadku cierpi na paraliż wszystkich 4 kończyn oraz Maja Lipiak, która od zawsze chciała poświęcić życie pomocy innym ludziom. Jak zaczęła się ich wspólna ścieżka? Opowiedzieli o tym w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko.
Pod skrzydłami Fundacji TVN Nie Jesteś Sam jest wielu podopiecznych. Wśród nich są Wiktoria Klińska i Paulina Bogacz. O czym marzą dziewczynki? Jak ich rodzice walczą o to, aby miały w miarę normalne dzieciństwo? W jaki sposób pomaga im fundacja? Dziewczynki i ich rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Jak z dwóch bezrobotnych osób zrobić trzy osoby pracujące? Takie pytanie zadał sobie jakiś czas temu bohater naszego reportażu Paweł Parus. Stworzył projekt wspierający osoby z niepełnosprawnością, dzięki któremu… sam znalazł miłość swojego życia.
Generalnie córeczki bawią się lalkami. Z Alą jest inaczej. Dziewczynka od samego początku bardziej interesowała się klockami i piłkami. Dzisiaj, mimo niepełnosprawności ruchowej, gra w piłkę nożną. Jest to możliwe dzięki pierwszej w Polsce drużynie Amp Footballu. Jak treningi wpływają na niepełnosprawne dzieci i czym ich treningi różnią się od tych, w których uczestniczą pełnosprawne dzieci? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła Alicję Sowińską z mamą Anetą i trenera AMP Footballu - Łukasza Kacprzaka.
Pani Katarzyna Stankow jest autorką książki kucharskiej dla dzieci chorych na nowotwory, a Pani Ewa Dygaszewicz - dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dlaczego postanowiły stworzyć takie poradniki? Czym dieta dzieci chorych na nowotwory różni się od diety dzieci zdrowych? Czy osoby niepełnosprawne łatwo dają się przekonać do gotowania?
Synowie Katarzyny Miechoń i Aleksandry Gładyś-Jakubczyk chorują na zespół Downa. Kobiety postanowiły więc poświęcić życie swoim dzieciom. Pani Katarzyna opuściła Warszawę i założyła w Kielcach ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy. Pani Aleksandra - fundację wspierającą dzieci, które wymagają kompleksowej specjalistycznej pomocy. Mamy tworzą również grupy wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Chcą, by pamiętali, że są nie tylko rodzicami, ale również zwykłymi ludźmi i mają prawo do szczęścia. A dzieci? Kobiety w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko zgodnie stwierdziły, że dopiero synowie nauczyli je prawdziwie kochać.
Po wypadku komunikacyjnym Krzysztof Stern znalazł się na wózku inwalidzkim. Jak przyznaje, wydawało mu się wtedy, że będzie samotny do końca życia. Stało się jednak inaczej - dziś ma piękną żonę, Karolinę i córeczkę Mariannę. Karolina jest zawodniczką fitness, a Krzysztof trenuje crossfit i uczestniczy w maratonach. Jak para wkroczyła w świat sportu? Dlaczego Karolina nie chciała iść z nim na randkę przed wypadkiem? W cyklu "Zielone Drzwi" Anny Maruszeczko niesamowita historia miłości bez barier.
Ostatnią wolą Małgorzaty Braunek było, alby jej bliscy założyli fundację wspomagającą osoby chore na raka. Tak powstała Fundacja Bądź, która nie tylko organizuje warsztaty takie jak joga śmiechu dla swoich podopiecznych, ale również zbiera i weryfikuje informacje na temat alternatywnych i komplementarnych metod leczenia raka. W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła córkę zmarłej aktorki i wykonawczynię jej ostatniej woli Orinę Krajewską oraz lekarkę medycyny integralnej Elżbietę Dudzińską. Kobiety powiedziały, jaki wpływ na proces leczenia ma nastawienie pacjenta do siebie.
Do osiągnięcia celu zostało mu jeszcze 5 szczytów i chce je zdobyć do końca tego roku. Jerzy Płonka widzi 5 proc. tego, co zwykły człowiek, czyli w zasadzie nic. W jaki sposób porusza się po górach? Czego się boi? Co sprawia mu największą trudność w życiu codziennym? W cyklu zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z przyszłym zdobywcą Korony Europy.
W Polsce jest około 40 tys. dzieci z zespołem Aspergera i autyzmem. Czy nasz system edukacji przewiduje dla nich miejsce w szkołach? Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? W Zielonych Drzwiach Anna Maruszeczko rozmawiała o tym z nauczycielką Żanetą Rajtak oraz psycholog Iwanną Olesiejuk.
Agata Kowalska: "W poniedziałek rano wstałam do pracy, Andrzej zadzwonił, jedyne co usłyszałam to jego olbrzymi płacz. Powiedział ... Mami jest w szpitalu na intensywnej terapii, nieprzytomna. Na skutek zawału nastąpiło niedotlenienie mózgu". Poznajcie wzruszającą historię Grażyny Dymeckiej, która od 5 grudnia 2016 roku jest w śpiączce. Anna Maruszeczko wybrała się do Józefowa, gdzie spotkała się z wybudzaną ze śpiączki Agnieszką Holką i jej rodzicami Basią i Markiem. Jak wygląda proces wybudzania? Zobaczcie!
20 lat temu nowotwór odebrał mu nogę. Rafał Gręźlikowski, jednonogi podróżnik i cyklista, swoim sposobem na życie udowadnia codziennie, że im trudniej tym lepiej. W cyklu "Zielone Drzwi" opowiedział Annie Maruszeczko o swoich podróżach nieutartymi szlakami i recepcie na optymizm. Dlaczego podczas zimowych wypraw woli nocować w namiocie niż w hotelu?