Porady

Oszustwa internetowe w Black Friday. Jak ich uniknąć?

Porady

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
innpoland.pl, uokik.gov.pl
ArtistGNDphotography/Getty ImagesOszustwa internetowe w Black Friday

Tuż przed Black Friday w sieci powstają tysiące fałszywych stron. Często do złudzenia przypominają znane, godne zaufania sklepy internetowe. Tym sposobem oszukanych zostaje wielu konsumentów. Jak tego uniknąć? Jak korzystać z listopadowych promocji i nie dać się oszukać?

Fałszywe sklepy internetowe w Black Friday

Co roku w listopadzie wzrasta liczba fałszywych stron internetowych, które podszywają się pod oryginalne sklepy. Można na nie trafić m.in. poprzez wpisanie konkretnego produktu w wyszukiwarkę czy przez kliknięcie reklamy w mediach społecznościowych. Niektórzy oszuści z każdym rokiem są coraz bardziej profesjonalni, przez co z czasem trudno odróżnić fałszywy sklep od prawdziwego. Poza tym dotyczą wielu różnych branż, ponieważ oszuści chcą zwabić jak najwięcej potencjalnych klientów i ukraść ich pieniądze.

Black Friday za pasem
Black Friday za pasem
Dzień Dobry TVN

Jak sprawdzić, czy sklep internetowy jest prawdziwy?

Warto spróbować znaleźć na stronie sklepu dane rejestracyjne przedsiębiorcy, adres oraz dane kontaktowe. Jak przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, każdy sprzedawca ma obowiązek umieścić je na stronie swojego przedsiębiorstwa. Poza tym wątpliwości powinny wzbudzić nieestetyczny wygląd strony, literówki czy błędy gramatyczne.

Warto również sprawdzić, czy sklep posiada certyfikat SSL - symbol zamkniętej kłódki znajdującej się przed adresem strony internetowej, a także prefiks https://.

Aby nauczyć się identyfikować fałszywe sklepy internetowe, można skorzystać z symulatora Europejskiego Centrum Konsumenckiego. To narzędzie dostępne w kilku językach, również w polskim, które przypomina sklep internetowy i pokazuje, na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę na każdym etapie zakupów. Przy okazji można sprawdzić swoją wiedzę o prawach konsumenckich i przekonać się o błędach, jakie najczęściej popełniamy.

Inne oszustwa na Black Friday

Poza fałszywymi sklepami internetowymi często zdarzają się również fałszywe promocje. Jakiś czas przed Black Friday/Week/Month wielu sprzedawców zawyża ceny swoich produktów, by późniejsza, przedświąteczna obniżka wydawała się znacznie korzystniejsza. Aby nie paść ofiarą fałszywej promocji, warto wcześniej zrobić rozeznanie cenowe towarów czy usług, które zamierzamy kupić.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: innpoland.pl, uokik.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: ArtistGNDphotography/Getty Images

Pozostałe wiadomości