Potrawy wielkanocne

Śniadanie Wielkanocne - czego nie powinno zabraknąć na stole?

Potrawy wielkanocne

Autor:
Teofila
Siewko
Śniadanie Wielkanocne

Na Wielkanoc jada się wiele tradycyjnych i regionalnych dań. Co warto przyrządzić na wielkanocne śniadanie? Czy jest tradycyjna pora, o której powinno się ono odbywać? Przygotowaliśmy porady i najlepsze przepisy, które uświetnią Twój wielkanocny stół. 

Tradycja Śniadania Wielkanocnego

Tradycja śniadania wielkanocnego to ważny moment w świętach wielkanocnych. To wtedy, w Niedzielę Wielkanocną zasiada się do stołu, suto zastawionego po 40 dniach postu. Wśród posiłków powinna znaleźć się święconka, czyli zawartość koszyczka, którą święci się w Wielką Sobotę i symboliczne dania. Niektórzy również w Wielkanoc stół zastawiają 12 lub 13 potrawami, tak, jak robi się to w Wigilię. Nie jest to jednak wyraźnie rozpowszechniona tradycja.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kiedy powinno się zasiadać do wielkanocnego stołu? Zgodnie z tradycją - po mszy rezurekcyjnej. To podczas niej wierzący dowiadują się o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

Przepisy na dania wytrawne na śniadanie Wielkanocne

Tradycyjnymi potrawami, które podaje się na wielkanocnym stole są żur, jajka pod wieloma postaciami, biała kiełbasa oraz słodkie baby i mazurki. Jednak ilość i rodzaj dań podawanych w tym dniu różni się nie tylko od regionu, ale również od preferencji samej rodziny. Polecamy nasze sprawdzone przepisy.

Żur Wielkanocny i inne zupy - sprawdź przepisy:

Kiełbasa na Wielkanoc - sprawdź przepisy:

Jajka na Wielkanoc - sprawdź przepisy:

Mięsa na Wielkanoc - sprawdź przepisy:

Sałatki na Wielkanoc - sprawdź przepisy:

Przepisy na słodkie dania na śniadanie wielkanocne

Baby wielkanocne - sprawdź przepisy:

Mazurki wielkanocne - sprawdź przepisy:

Desery Wielkanocne - sprawdź przepisy:

A jeśli wolisz wegańską wersję Wielkanocnego śniadania koniecznie sprawdź nasze propozycje: Wielkanoc bez mięsa i jajek. Co może pojawić się na świątecznych stołach wegan i wegetarian?

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: gpointstudio/Getty Images

Pozostałe wiadomości