Podróże

Cannes to nie tylko festiwal. Co warto zobaczyć w tej miejscowości?

Podróże

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Anna Kowalska
Cannes – perła Lazurowego Wybrzeża
Cannes – perła Lazurowego WybrzeżaDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Cannes bez wątpienia na cały świat rozsławił kultowy festiwal filmowy, jednak to miasto położone na Riwierze Francuskiej ma o wiele więcej do zaoferowania. Są tam też piękne plaże, port i zapierające dech w piersiach widoki. W Dzień Dobry TVN pokazała je Anna Kowalska.

Historia Cannes

Cannes jest niezwykle urokliwą i pogodną miejscowością. W lecie jest tam 11 słonecznych godzin dziennie, natomiast zimą pogoda jest łagodna. Takim klimatem na tych terenach cieszono się już wiele lat temu. Pierwsza osada w okolicach Cannes istniała już bowiem w II w p.n.e. Obszar ten był wówczas wioską rybacką. Z czasem zaczął się rozwijać.

- Zanim odbył się tutaj pierwszy festiwal w 1946 roku, Cannes to był wielki kurort, który przyciągał arystokratów z całej Europy. (...) Wiemy, że byli tutaj Rzymianie, którzy uprawiali handel na pobliskich wyspach Leryńskich. Potem V wiek - przyjeżdża tutaj Honorat i zakłada klasztor, który będzie jednym z najważniejszych klasztorów we wczesnochrześcijańskiej Europie. Następnie na początku XIX wieku Cannes odkryją Anglicy i tak naprawdę wtedy stanie się sławnym kurortem w całej Europie - opowiadała w Dzień Dobry TVN przewodniczka, Dominika Nogier.

Ciekawe miejsca w Cannes

Reporterka w towarzystwie przewodniczki odwiedziła zamek, kościół, urokliwe uliczki, 3-kilometrowy bulwar, najstarszą restaurację w Cannes z 1860 roku o nazwie Da Bouttau, w której bywał Pablo Picasso (to właśnie tam w 1939 roku podpisano akt założycielski festiwalu filmowego), a także malowniczy port, gdzie obok luksusowych łodzi stoją kutry rybackie.

- W Cannes zachowała się nadal bardzo duża grupa rybaków. Jest ich 31, co jest ewenementem na Lazurowym Wybrzeżu. Codziennie rano wypływają w morze i potem te ryby, wszystko, co złowią, sprzedają na lokalnym targu. Większość restauracji i hotele kupują u nich ryby i potem serwują swoim klientom - zdradziła Dominika Nogier w naszym programie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości