Dziecko

Kiedy niemowlę przesypia całą noc? Zobacz, jak przyzwyczaić malca do nieprzerwanego snu!

Dziecko

Autor:
Adrian
Adamczyk
Śpiące dziecko; niemowlę

Jak nauczyć dziecko przesypiać noce? To pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, których pociechy nie tylko same ciągle się budzą, lecz także nie pozwalają zasnąć mamie i tacie. A skoro niemowlę przesypia większą część doby, dlaczego tak często urządza pobudki wszystkim domownikom?

Sen dziecka, szczególnie noworodków i niemowlaków, jest znacznie płytszy niż osoby dorosłej. Dlatego moment, kiedy niemowlę przesypia całą noc może nadejść dopiero po paru miesiącach. Albo nawet później. Wiele zależy m.in. od naszego postępowania, w tym od nawyków, jakich nabędzie nasza pociecha.

Kiedy niemowlę przesypia noc - czynniki naturalne

Sen noworodka zajmuje aż 17 do 20 godzin na dobę, jednak nigdy nie jest on nieprzerwany, ale podzielony na ok. 7 drzemek. Jego organizm nie wszedł bowiem jeszcze w rytm dobowy, a pobudki dyktowane są potrzebami fizjologicznymi, w tym przede wszystkim uczuciem głodu. Niemowlę śpi już nieco mniej, bo od 14 do 16 godzin na dobę i zaczyna przyzwyczajać się, że czasem na aktywność jest dzień. Nie oznacza to jednak, że niemowlę przesypia całą noc . Wpływ na to może mieć bowiem wiele czynników, w tym indywidualnych cech każdego malucha. Przyjmuje się np., że dzieci, które są w stanie zjeść więcej za jednym razem, będą też dłużej spać, ponieważ rzadziej będą budzić się na karmienie. Można zauważyć również zależność pomiędzy przesypianiem nocy a karmieniem piersią . Sztuczne mleko zwykle jest bardziej sycące od naturalnego, choć podawanie go maluchowi z pewnością ma też pewne wady, a więc i swoich przeciwników.

Jak nauczyć dziecko przesypiać noce - rola otoczenia

Długość i jakość snu malca zależy jednak nie tylko od czynników biologicznych, na które raczej nie mamy wpływu. Ważny jest również wpływ otoczenia, dlatego sami także mamy wpływ na to, od kiedy dziecko przesypia całą noc . Przede wszystkim maluch potrzebuje rytuałów i stałego rytmu dobowego. Dlatego staraj się zawsze kłaść go do łóżeczka o tej samej porze. Dobrze zadziała też ciepła kąpiel przed snem, po której dziecko szybko stanie się senne.

Niektórzy rodzice popełniają błąd, próbując “zmęczyć” malca przed snem, dostarczając mu wielu bodźców, głównie podczas zabawy. Jednak młody, nierozwinięty jeszcze układ neurologiczny nie poradzi sobie z ich dużą ilością i skutek będzie przeciwny. W ten sposób, zamiast przyspieszyć moment, kiedy maluch przesypia noc, jeszcze bardziej oddalimy go w czasie. Pamiętajmy również, że ludzkie ciało reaguje na światło, które utrudnia zasypianie nawet dorosłym. A co dopiero mówić o kilkumiesięcznym dziecku! Dlatego przed snem postarajmy się zaciemnić pomieszczenie, w którym śpi nasza pociecha. Dzięki temu nie tylko szybciej zaśnie, ale też nie obudzi nas skoro świt. Zwróć też uwagę na temperaturę w sypialni. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska może utrudnić Twojej pociesze zaśnięcie.

Kiedy niemowlę przesypia całą noc - czy mama musi być w pobliżu?

Małe dzieci budzą się nie tylko, gdy trzeba je nakarmić czy przewinąć. Czasem dzieje się to z ich naturalnej potrzeby bliskości rodzica. A chociaż zdecydowanie nie należy mu tego odmawiać, warto powoli odzwyczajać malucha od stałej obecności mamy. Jeżeli zasypia wyłącznie trzymając rodzicielkę np. za kosmyk włosów albo nawet palec, postaraj się podsunąć mu przytulankę, z którą będzie mógł spokojnie zasnąć. Zwiększaj też powoli dystans. Na początku po prostu bądź blisko, a potem z każdą nocą siadaj odrobinę dalej od łóżeczka. W końcu malec przyzwyczai się i bez większego trudu zacznie zasypiać bez Twojej obecności.

Jak nauczyć malucha przesypiać noce - kilka przydatnych trików

Wielu rodziców z powodu zmęczenia i nieprzespanych godzin nie chce czekać do momentu, kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce samodzielnie. Nic dziwnego, mama również potrzebuje nieco czasu dla siebie, szczególnie przy dzisiejszym tempie życia. Dlatego można zastosować kilka trików, które ułatwią malcowi zasypianie. Możemy np. włączyć urządzenie, wydające monotonne, uspokajające dźwięki, np. pralkę czy suszarkę, które uśpią dziecko. Niektórzy rodzice decydują się też na specjalne gadżety, które spełniają taką funkcję, nie wymuszając wykorzystania domowych sprzętów, np. szumiące maskotki.

Możesz też spróbować owinąć dziecko kocykiem. Taki "kokon" da mu poczucie bezpieczeństwa, niezwykle ważne dla każdego człowieka, a zwłaszcza tak małego. Dzięki temu powinno szybciej zasnąć.

Lepiej natomiast nie przyzwyczajać malca do kołysania, ponieważ może to spowodować, że nie będzie on w stanie normalnie zasnąć. Również smoczek nie jest zalecany. Gdy wypadnie z buzi, dziecko prawdopodobnie szybko się obudzi. Może on także powodować wady zgryzu.

Na to, kiedy dziecko powinno przesypiać całą noc, nie ma jednej reguły. Niektóre już po kilku miesiącach są w stanie nie budzić rodziców co kilka godzin, innym zajmuje to nawet parę lat. Jednak wprowadzając stały rytm dobowy i stosując powyższe zasady, możemy nieco przyspieszyć ten moment.

Zobacz wideo:

Połóg – jak przetrwać trudny czas po porodzie?
Połóg – jak przetrwać trudny czas po porodzie?Źródło: Dzień Dobry TVN
Połóg to czas, kiedy kobieta dochodzi do siebie po porodzie. Co czuje? Dlaczego warto skorzystać z pomocy położnej?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości