Parenting

Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień? Poznaj przyczyny

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Niemowlak płaczący, trzymany przez kobietę

Mimo, że małe dzieci mają znacznie większe zapotrzebowanie na sen niż dorośli, często zdarza się, że niemowlę nie śpi w dzień. Czy to powód do niepokoju? Dlaczego noworodek nie śpi, skoro powinien przesypiać co najmniej 14 godzin w ciągu doby?

Powyżej 3. miesiąca życia wystarczająca ilość snu to nawet 13 godzin, a dla półrocznego dziecka minimalnie 12. Czy ciągła aktywność niemowlaka w ciągu dnia jest normalna?

Noworodek nie śpi w dzień - dlaczego tak się dzieje?

Maluchy dla prawidłowego rozwoju potrzebują w pierwszych tygodniach życia dużej ilości snu. Zwykle ich zapotrzebowanie wynosi od 14 do 18 godzin na dobę. Dlaczego zatem noworodek nie śpi w dzień? W rzeczywistości, jeśli podliczymy sen w nocy i krótkie, 15-minutowe drzemki, okaże się, że jednak przesypia ten czas. Najlepszym wskaźnikiem tego, czy malec rzeczywiście się wysypia, jest jego samopoczucie. Zadowolony szkrab to wyraźna oznaka, że rodzice nie powinni mieć powodu do zmartwień. Co jednak, jeśli noworodek nie śpi cały dzień, a przy tym jest marudny i zmęczony?

Niemowlę nie śpi w dzień - kiedy maluch nie może zasnąć

W przypadku małych dzieci brak snu w dzień może być spowodowany nieodpowiednimi warunkami do odpoczynku. Kiedy malec jest w wyraźnie złym humorze, rodzice często starają się go zabawić, np. grzechotką. Jednak w takiej sytuacji najlepszym sposobem na poprawę nastroju zwykle jest po prostu drzemka. Dlatego zamiast próbować go rozweselić, lepiej wyciszyć malucha. Włączyć łagodną, przyjemną muzykę lub zanucić kołysankę, zaciągnąć rolety i ukołysać dziecko. Prawdopodobnie niedługo zaśnie.

Pomocna będzie też uważna obserwacja szkraba. Jeżeli zwykle około konkretnej godziny zaczyna marudzić, najlepiej zacząć wyciszać go już pół godziny wcześniej.

Małe dzieci są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie niewygody. Dlatego gdy noworodek nie śpi w dzień, być może po prostu coś mu w tym przeszkadza. Wielu rodziców uważa, że niemowlę przede wszystkim musi mieć ciepło. Ale przecież nikt nie śpi dobrze w zbyt wysokiej temperaturze. Dlatego nie wolno przegrzewać pomieszczenia, w którym dziecko zasypia i nie ubierać go w kilka warstw ubranek, jeżeli w pomieszczeniu panuje temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Zobaczyć też trzeba, czy nic nie uwiera szkraba. Irytująca również wielu dorosłych drapiąca metka, dla malca może być wręcz nie do wytrzymania.

Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień? Kolka

Niekiedy odpowiedź na pytanie dlaczego niemowlę nie śpi w dzień związana jest z dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ jedną z dwóch głównych przyczyn problemu są niegroźne dla zdrowia kolki. Ich objawy to naprężanie przez maleństwo całego ciała, czerwona buzia, nadmierne pocenie, płacz i właśnie brak snu.

Symptomy te najczęściej pojawiają się po karmieniu. Dobrym sposobem na łagodzenie dolegliwości są w tej sytuacji delikatne masaże brzuszka. Zataczać trzeba dłonią kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Postarać się też karmić dziecko tak, by nie łykało zbyt dużo powietrza. Przy karmieniu piersią malec powinien obejmować ustami przynajmniej większość otoczki brodawki. Najlepiej, by mama karmiła go nieco odchylona, dzięki czemu mleko będzie płynęło bardziej ku górze, a niemowlak pił wolniej. Przy podawaniu smykowi butelki należy zadbać o to, by cały smoczek był wypełniony pokarmem. Kolki najczęściej występują między 3. tygodniem a 4. miesiącem życia i ustępują samoistnie.

Dlaczego niemowlę nie śpi w dzień? Ząbkowanie

Drugą z najczęstszych przyczyn tego, że niemowlę nie śpi w dzień jest ząbkowanie. Niektóre maluchy przechodzą przez nie bezproblemowo, inne nie mogą nie zasnąć. Proces ten zaczyna się między 4. a 6. miesiącem życia. Dziecko zaczyna wtedy obficie się ślinić i wkładać do buzi paluszki oraz wszelkie przedmioty, które ma w zasięgu rączki. Aby sprawdzić, czy to na pewno ząbkowanie jest problemem, trzeba obejrzeć dziąsła malca. Jeżeli są zaczerwienione i rozpulchnione, najpóźniej za parę tygodni w buzi pojawią się pierwsze ząbki. Jak ulżyć dziecku i złagodzić ból oraz swędzenie? Dobrym sposobem jest podanie schłodzonego w lodówce gryzaka i delikatny masaż dziąseł. Jeśli dolegliwości nie ustaną, można też poradzić się lekarza w sprawie podania niemowlęciu leków przeciwbólowych dla dzieci.

Brak snu w dzień u dziecka zazwyczaj wynika z bardzo prostych i niegroźnych przyczyn. Należy jednak uważnie obserwować malucha, ponieważ czasem może to być oznaka poważniejszych dolegliwości. Dlatego jeśli tylko zobaczy się zmiany w zachowaniu niemowlaka, najlepiej udać się do pediatry po pradę.

Zobacz wideo: Czy kobiecie z dzieckiem trudniej znaleźć partnera?

Czy kobiecie z dzieckiem trudniej znaleźć partnera?
Czy kobiecie z dzieckiem trudniej znaleźć partnera? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lisa5201/Getty Images

Pozostałe wiadomości