Dziecko

Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka? "Nie korzystajcie z kołderek, bo w pierwszych miesiącach to niebezpieczne"

Dziecko

Sen to zdrowie - zwłaszcza jeśli ma się dopiero kilka miesięcy, a rozwój fizjologiczny i poznawczy działa na pełnych obrotach. O sen maluszka należy więc zadbać w szczególności. Niestety w tym temacie rodzice zwykle popełniają te same błędy, których skutki mogą być niebezpieczne dla niemowlaka. Jak zatem zapewnić maleństwu to, co najlepsze? Konsultantka do spraw snu dziecka, Diana Rosz-Chilarzewska podzieliła się z nami paroma kluczowymi radami.

Sposoby na usypianie niemowlaka

Usypianie niemowlaka nie jest takie proste. Aby zrobić to skutecznie, warto stosować różne techniki. - Może być na rękach, przy piersi, w wózku. Tylko żeby to nie był jeden model, bo to może potem przekształcić się w takie skojarzenie ze spaniem, z zasypianiem - zastrzegła Diana Rosz-Chilarzewska, a następnie dodała, że czasem maluszek miewa swoje preferencje względem swoich osobistych "usypiaczy". Jeśli woli mamę, lepiej z tym nie walczyć.

Jak zadbać o dobry sen dziecka?

Kolejny warunek do spełnienia? Ubranko. Ma być wygodne, ale pod żadnym pozorem nie za ciepłe. - Mieszkania w Polsce są przegrzane - wytłumaczył nasz gość. - Zalecana temperatura pokoju do snu to do 20 stopni, to przyjemny chłodek - dodała. Diana Rosz-Chilarzewska poradziła także, by nie korzystać z kołderek czy kocyków. - W pierwszych miesiącach jest to niebezpieczne, bo w łóżeczku nie powinno być żadnych luźnych materiałów tylko sam materac - wyjaśniła.

W co zatem "opatulić" małego śpioszka? Konsultantka ds. snu pokazała nam swoje propozycje. Na pierwsze miesiące życia sprawdzi się otulacz-gotowiec. - Daje maluszkowi uczucie komfortu, wyciszenia, wygasza odruch moro - powiedziała.

Kiedy dziecko ma 4 miesiące, warto korzystać ze śpiworka. Można pod niego wybrać body. Na lato sprawdzi się taki z krótkim rękawkiem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Kobiety w męskim świecie chirurgów. "Wprowadzają równowagę i łagodzą nerwowe sytuacje"

29-latka zjadała 6000 kcal dziennie. Obraźliwy komentarz w salonie sukien ślubnych zmotywował ją do zrzucenia 60 kg

Jak rozpoznać brzuch stresowy? "Powoduje on choroby takie jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy udar mózgu"

Autor: Ola Lipecka

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości