Gwiazdy

Dominika Tajner o chorobliwie zazdrosnym partnerze: "Chciał mnie usadzić w domu". Czym jest syndrom Otella?

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nie ma miłości bez zazdrości?

"Nie ma miłości bez zazdrości" -  tak często myślimy, ale czy zawsze zazdrość w związku jest dobra? Kiedy zaczyna być toksyczna i niszcząca? Czym jest syndrom Otella? Odpowiedzi na te pytania w Dzień Dobry TVN udzieliła psychoterapeutka Magdalena Chorzewska, a Dominika Tajner opowiedziała nam o swoich doświadczeniach z zazdrosnym partnerem.

Dominika Tajner o zazdrości w związku

Dominika Tajner w Dzień Dobry TVN odważyła się opowiedzieć o chorobliwej zazdrości, której doświadczyła w jednym ze swoich związków. - Miałam kiedyś partnera, który był zazdrosny o wszystko. Bałam się w ogóle patrzeć w przód. Jestem osobą otwartą - tu pomacham, tam zagadam - więc miał bardzo duży problem ze mną. Wręcz chciał mnie usadzić w domu. Finalnie rozeszliśmy się, a po trzech miesiącach dowiedziałam się, że miał drugą partnerkę w tym samym czasie - mówiła.

Ówczesny partner nie pozwalał naszej rozmówczyni wieczorami rozmawiać przez telefon z koleżankami. - Gdyby któraś zadzwoniła po 21, to już byłoby podejrzane. (…) Była agresja i psychiczna, i fizyczna. Fizyczna nie we mnie, ale uderzenie o coś. Chcę od razu podkreślić, że nie mówimy o Michale – zaznaczyła.

I dodała, że nawet znajomi ją ostrzegali, ale miłość rządzi się własnymi prawami. - Mówili: "Domi, on nie może być tak zazdrosny". Potrafił budzić się w nocy. Zrobić awanturę, że ja go obudziłam i wyjść. Później się dowiedziałam, że pewnie wracał do tego drugiego domu. To są moje przypuszczenia – podkreśliła.

Czy zazdrość w związku może być zdrowa?

- Tak jak tu siedzimy, wszyscy czuliśmy kiedyś zazdrość. I to jest normalne, naturalne, że jak kogoś kochamy, to chcemy być z tą osobą i wszelkie zagrożenie zapala czerwoną lampkę. Dodam też, że czasami ludzie celowo wywołują zazdrość u partnera podbijając swoją atrakcyjność, opowiadając. Myślą, że zazdrość to jest miłość, a to jest nieprawdą. Tam, gdzie jest miłość pojawia się zazdrość, ale ta zazdrość nie może być dominująca. Jeśli pojawia się w takiej formie jak u Dominiki i jej byłego partnera, jest to chorobliwa zazdrość i wtedy tworzy się toksyczny związek - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Chorzewska.

Syndrom Otella - na czym polega?

Natomiast patologiczna zazdrość, która nie ma racjonalnego podłoża została określona mianem zespołu Otella. – To jest już ekstremum. To się często zdarza u osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Tutaj w grę wchodzi śledzenie, sprawdzanie telefonów. (…) To treści urojeniowe i też bardzo trudno jest wyleczyć syndrom Otella – podkreśliła psychoterapeutka.

Jakie są podłoża syndromu Otella? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Kalatzi/Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości