Zwierzęta

Nie pozwalaj na to swojemu psu. W przeciwnym razie może zarazić się rakiem

Zwierzęta

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Onet.pl/Myanimals.com
Zakaźny nowotwór u psa

Mięsak Stickera to zakaźny nowotwór u psów obejmujący narządy płciowe. Komórki rakowe mogą być przenoszone nie tylko podczas krycia, ale także lizania, czy dotykania genitaliów chorego osobnika. Jak to możliwe?

CTVT - guz weneryczny

Nowotwór złośliwy nie kojarzy nam się zazwyczaj z chorobą zakaźną. Nie wszyscy właściciele psów wiedzą jednak, że istnieje rak zakaźny, a jego komórki rakowe mogą być przenoszone z jednego zwierzęcia na drugie podczas lizania guza, kopulacji, czy nawet zbyt bliskiego wąchania genitaliów innych osobników.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Choroba weneryczna nosi nazwę CTVT (Canine Transmissible Veneral Tumor), często określa się ją także "mięsakiem Stickera". Nowotwór zajmuje u psów napletek lub prącie, a u suk - wargi sromowe, albo pochwę. Najczęściej jest on przenoszony podczas krycia.

Objawy CTVT

Zdarza się również, że CTVT może atakować także nos i jamę ustną. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Cambridge samce są nawet 4-5 razy bardziej narażone na jego wystąpienie właśnie w tych częściach ciała, natomiast tylko 16% tych przypadków dotyczyło samic.

Naukowcy twierdzą, że tę rozbieżność można wytłumaczyć faktem, że samce częściej liżą genitalia samic. Ponadto dużą rolę ogrywają także różnice w budowie anatomicznej. Narządy samca są często ukryte, więc trudniej jest się od nich zarazić. Jakie objawy powinny zaniepokoić właścicieli psów?

Pierwszym sygnałem jest niewielki obrzęk w okolicy narządów płciowych - u samców powoduje ciągły, niewielki krwotok z prącia, a u samic - krwawienie z pochwy. W tym przypadku można zaobserwować znaczne osłabienie u zwierzęcia. Oprócz tego widoczne formy guza mogą pojawić się również w nosie i w jamie ustnej. W tym ostatnim przypadku czworonogi mają trudności z oddychaniem i doskwiera im brak apetytu.

Całe szczęście dzięki szybkiej diagnozie wiele psów wygrywa z chorobą. W 95% przypadków skuteczna jest chemioterapia, a szanse na wyzdrowienie zwierzaka są bardzo duże.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Onet.pl/Myanimals.com

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości