Artykuł z cyklu ''Zdrowa intymność'' strona główna cyklu
Infekcje intymne

Co zrobić, gdy infekcja intymna powraca co kilka miesięcy?

kobieta w majtkach trzyma czerwony kwiat

AtlasStudio/Getty Images

Infekcje intymne

Co zrobić, gdy infekcja intymna powraca co kilka miesięcy?

kobieta w majtkach trzyma czerwony kwiat

AtlasStudio/Getty Images

Coraz częściej już po 2-3 miesiącach od zakończenia leczenia infekcji intymnej następuje nawrót dolegliwości z nią związanych. Wiele pacjentek leczy uciążliwe zakażenia kilka razy w ciągu roku. Jakie są sposoby na infekcje intymne i ich nawwroty?

Jak podaje strona poświęcona zdrowiu intymnemu gynoxin.pl, grzybica pochwy pojawia się u większości kobiet pomiędzy 15 a 49 rokiem przynajmniej raz w życiu. Ponad połowa z nich podejmuje leczenie dróg rodnych nawet częściej niż 2 razy w roku.

Każdy nawrót infekcji intymnej może być zdecydowanie gorszy w przebiegu od poprzedniego. Aby uniknąć nawracania infekcji miejsc intymnych, warto przede wszystkim być świadomym, czym to może grozić i podjąć wszelkie możliwe starania zapobiegawcze. Polecamy stosować się do wszystkich poniższych zasad.

Dlaczego infekcja intymna powraca? Zbadaj się!

Równocześnie z leczeniem ginekologicznym czy urologicznym (w przypadku zainfekowanych mężczyzn), warto kompleksowo się przebadać. To daje możliwość upewnienia się, czy zmagamy się z samą infekcją intymną czy też w naszym ciele dzieje się coś poważniejszego.

Lekarze zalecają przede wszystkim wykonanie badań krwi pod kątem cukrzycy i anemii. Tego typu choroby sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych. Podobnie jest w przypadku otyłości, hemoroidów, skłonności do alergii czy słabej odporności organizmu.

Leki na infekcje intymne – z receptą i bez

Jeśli lekarz na skutek przeprowadzonych badań zdecyduje przypisać leki mające zwalczać infekcję ginekologiczną (lub urologiczną), powinniśmy przyjmować wszystkie dawki zgodnie z zaleceniem. Nie powinno się przerywać terapii wybranymi dla nas lekami nawet wtedy, gdy poczujemy, że objawy ustępują, a my czujemy się już zdecydowanie lepiej. To może doprowadzić do szybkiej utraty wszystkich dotychczasowych efektów i w konsekwencji – nawrotu infekcji intymnej nawet kilka kolejnych razy.

Poza lekami możliwymi do kupienia wyłącznie na receptę, od pewnego czasu dostępny jest również lek na infekcje intymne bez recepty – Gynoxin®. W zależności od preferencji, można go przyjmować w postaci kremu dopochwowego lub kapsułki dopochwowej. Jego zadaniem jest  zwalczanie zakażenia intymnego, oraz przykrych objawów choroby.

mat. prasowe 

Co zrobić, by infekcje intymne nie wracały? Dbaj o siebie!

Przykry problem z powracającymi infekcjami intymnymi to dobry powód podjęcia wzmożonej troski o siebie. Mowa przede wszystkim o przestrzeganiu zasad higieny w codziennym życiu. Nie tylko tej osobistej. Niekiedy nawet wymaga to całkowitego przekształcenia dotychczasowego stylu życia.

Eksperci zalecają wprowadzenie w trakcie leczenia nawyków, które warto stosować w swoim życiu również wtedy, gdy jesteśmy okazami zdrowia i chcemy nimi być jak najdłużej:

  • rezygnację z używania kosmetyków myjących o zasadowym pH czy z dodatkiem silnych, aktywnych substancji chemicznych
  • unikanie stosowania tamponów
  • możliwie częste wymiany podpasek i wkładek higienicznych
  • podcieranie się od warg sromowych ku odbytowi – w ten sposób kał nie ma bezpośredniego kontaktu ze sromem
  • przynajmniej tymczasową rezygnację z noszenia obcisłej, syntetycznej bielizny czy majtek typu stringi
  • częstą zmianę ręcznika i pościeli

Infekcje intymne a dieta

Jeśli w dotychczasowej diecie dominowały produkty o wysokiej zawartości węglowodanów prostych (dużo cukru!), warto rozważyć jej zmianę. W końcu z tego płynie całe mnóstwo korzyści, nie tylko dla miejsc intymnych. Nadmiar cukru, również ten pochodzący z soków i owoców, które mają przecież bardzo dużo właściwości prozdrowotnych, w przypadku infekcji intymnych może niestety przyspieszać ich nawroty. Dlatego zaleca się ograniczanie spożywania słodyczy, alkoholu, kiełków, produktów wysoko przetworzonych, tłustych i z dużą zawartością konserwantów.

Co zatem warto jeść? Warto sięgać po posiłki bogate w błonnik, po różnego typu kiszonki i wyroby mleczne, które zostały przetworzone przez bakterie fermentacyjne. Podtrzymują prawidłową ilość pożytecznych bakterii oraz niskie pH pochwy. Dzięki temu grzyby mają znacznie utrudnione możliwości mnożenia się i prowadzenia do kolejnej grzybicy.

Infekcje intymne a współżycie i antykoncepcja

Jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną, warto rozważyć jej zmianę. Należy porozmawiać z lekarzem o możliwościach przejścia na inną, mniej ingerującą w naturalną gospodarkę hormonalną, metodę zapobiegania nieplanowanej ciąży.

Jeśli objawy infekcji dróg rodnych są wyjątkowo bolesne, zaleca się powstrzymanie na jakiś czas od stosunków seksualnych. Jeśli jednak nie powodują większego dyskomfortu i dwoje ludzi decyduje się kontynuować współżycie, powinni przede wszystkim wiedzieć o istnieniu choroby i na czas jej obecności zabezpieczać się dodatkowo prezerwatywą.

Jeżeli natomiast nie jesteśmy w stałej relacji intymnej i preferujemy przypadkowy, spontaniczny seks z różnymi partnerami, powinniśmy na czas choroby powstrzymać się od tego. Dla bezpieczeństwa swojego i innych.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A, B) Azotan fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Dawka substancji czynnej: 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera: (A) 200 mg azotanu fentikonazolu. (B) 600 mg azotanu fentikonazolu. Postać farmaceutyczna: (A, B) Kapsułka dopochwowa, miękka. Wskazania do stosowania: (A, B) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B) Gynoxin Uno przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
56
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0