Zdrowie

Prezbiopia dotknie każdego. Czy jest się czym martwić?

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Prezbiopia – problem nas wszystkich?
Prezbiopia – problem nas wszystkich?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Prezbiopia to naturalne zmiany w oku zachodzące wraz z przekroczeniem 40. roku życia. Choć starczowzroczność nie jest groźna, mogą towarzyszyć jej nieprzyjemne stany depresyjne, które są odpowiedzią mózgu na stres związany z odbiorem nieodpowiednio wyostrzonego obrazu. Jak zaradzić tym dolegliwościom i jak spowolnić ten nieunikniony proces fizjologiczny? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z dr n. med. Anną Marią Ambroziak.

Prezbiopia - czym jest?

Prezbiopia brzmi dość niepokojąco, jednak jak podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, nie jest powodem do zmartwień, ponieważ borykać się z nią będzie każdy z nas. Ekspertka nazwała starczowzroczność naturalnym stanem, który nie ma nic wspólnego z niemiarowością wzroku, na którą cierpi połowa populacji.

- Nie jest to choroba, nie jest to wada wzroku, tylko są to naturalne zmiany inwolucyjne. Po 40. roku życia nasza elastyczność takiego czegoś, co mamy w środku soczewki, zmniejsza się i ona nie ma już takiej zdolności wyostrzania na wszystkie odległości. (...) To ważne, by nie myśleć, że coś się psuje - tłumaczy w Dzień Dobry TVN specjalistka.

Jak rozpoznać pierwsze objawy prezbiopii? Zazwyczaj nie są one ściśle związane z narządem wzroku. Często mogą kojarzyć się z symptomami depresji - chronicznym zmęczeniem, rozdrażnieniem bądź bólami głowy.

Jak opóźnić starczowzroczność?

Dr n. med. Anna Maria Ambroziak zaleca, by korzystać ze wszystkich udogodnień, które proponowane są przez okulistów i optometrystów. Najczęściej stosowaną metodą korekcji starczowzroczności jest dobranie okularów ze szkłami progresywnymi oraz multifokalnych soczewek kontaktowych. Odciążenie w ten sposób wzroku relaksuje mózg.

W opóźnieniu procesu prezbiopii dodatkowo pomagają:

  • przerwy w pracy wzrokowej,
  • częste mruganie,
  • nielekceważenie pierwszych objawów i szybkie podjęcie decyzji o zastosowaniu korekcji.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości