Zdrowie

Szklanka wody - kiedy jej wypicie jest najbardziej korzystne dla zdrowia? Ile dziennie można jej wypić?

Zdrowie

Aktualizacja:
woda w szklance

Picie wody jest niezbędne i korzystne dla zdrowia - to prawda znana nie od dziś i wielokrotnie przypominana. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia. Prócz stałego, regularnego nawadniania, bardzo cenne jest wypijanie szklanki wody przed konkretnymi czynnościami w ciągu dnia.

Woda to życie!

Organizm człowieka nie magazynuje wody, dlatego regularne nawadnianie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Deficyt wody w organizmie negatywnie wpływa na ciało, umysł, a nawet stan psychiczny. Nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie wpływać na funkcje śródbłonka, a co za tym idzie, sprzyjać chorobom serca i mniejszej wydolności fizycznej.

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Istotne jest nie tylko to, co i ile pijemy, ale również kiedy to robimy. Okazuje się, że picie wody w konkretnych sytuacjach i porach dnia może mieć znaczenie m.in. dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

Kiedy warto wypijać szklankę wody?

  • Woda po przebudzeniu i przed spaniem - dzień warto rozpocząć od wypicia 2 szklanek wody. Pobudza to organizm do działania. Ważne, aby nie była bardzo zimna. Można do niej dodać sok z cytryny i/lub miętę. Podobnie można zakończyć dzień i wypić szklankę wody tuż przed snem. Takie działanie zmniejsza ryzyko zawału serca. W jaki sposób? W ciągu dnia siła grawitacji utrzymuje wodę w dolnej części ciała, m.in dlatego w drugiej połowie dnia nogi są często opuchnięte. Po położeniu się do łóżka, nogi znajdują się na tym samym poziomie co nerki, co ułatwia usunięcie wody z organizmu wraz z toksynami. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie może prowadzić do wielu szkodliwych zmian, tj. spadku ciśnienie krwi, zmniejszenia jej objętości w organizmie, co w konsekwencji negatywnie wpływa na serce. Niedobór wody wpływa również na stężenie elektrolitów - nieodpowiedni poziom może zaburzać pracę mięśni i wywoływać bolesne skurcze w nocy.
  • Woda 30 minut przed posiłkiem - po prostu pomaga w trawieniu.
  • Woda godzinę i dwie przed wysiłkiem fizycznym - w trakcie wysiłku fizycznego ludzkie ciało poci się, a więc traci wodę. Jej picie przed i w trakcie treningu zapobiega odwodnieniu oraz wzrostowi temperatury ciała.
  • Woda przed kąpielą - pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Ile wody dziennie można wypić?

Zalecana ilość wody to picie od 1,5 do 2,5 litra dziennie. Wypicie większej ilości może spowodować negatywne efekty. Nie powinno się pić więcej niż 3 szklanki płynu na godzinę. Przyjęcie większej ilości może spowodować niebezpieczny spadek poziomu sodu we krwi, a w efekcie może dojść do hiponatremii. Objawia się ona zmęczeniem, bólami głowy, splątaniem, a nawet wymiotami. Bywa to nazywane zatruciem wodnym.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jaką wodę najlepiej pić?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Elizabeth Fernandez/Getty Images

Pozostałe wiadomości