Anoreksja, bulimia, kompulsywne zajadanie stanowią wśród nastolatków olbrzymi problem. Sytuację pogorszył jeszcze lockdown. - Chciałam być idealna. Idealną córką, uczennicą, koszykarką, żeglarką, tancerką – opowiada jedna z bohaterek reportażu Uwagi! TVN.
Łaknienie spaczone, inaczej pica, to choroba zaliczana do zaburzeń psychicznych, polegająca na spożywaniu substancji, które nie nadają się do jedzenia, na przykład papieru, drewna, farby czy lodu. Jej przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej jest to niedobór składników odżywczych – żelaza i cynku.
Problemy psychiczne u dzieci to coraz większy problem. Pandemia i przymusowa izolacja sprawią, że coraz więcej młodych osób będzie potrzebowało specjalistycznej pomocy. Jakich sygnałów nie lekceważyć i jak rozmawiać z dzieckiem, które nie radzi sobie własnymi emocjami?
Patrycja Volny ponownie zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Aktorka znana z filmu "Pokot" przyznała to w szczerym, emocjonalnym nagraniu, które zamieściła w sieci. Jej zdaniem, do nawrotu anoreksji przyczyniła się pandemia koronawirusa i pobyt w izolacji. Córka Jacka Kaczmarskiego opublikowała też wstrząsające zdjęcie swojej sylwetki.
Dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska spytała modelkę Edytę Zając-Rzeźniczak o problem zaburzeń żywieniowych w jej branży. Czy była kiedyś na diecie? Jak wygląda jej jadłospis? Czy jej koleżanki mają problemy żywieniowe?
Blogerka modowa Pola Bogdańska jest znana społeczności internetowej - jej konto na Instagramie obserwuje ponad 66 tys. osób. Prowadzi także kanał na Youtube i właśnie tam - w jednym z video - powiedziała o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania. Polę zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby powiedziała, co ją skłoniło, aby tak szczerze powiedzieć o swoim problemie, udało jej się przezwyciężyć anoreksję, jak radykalne odchudzanie wpłynęło na jej zdrowie, czy ma sygnały, że komuś pomogła wyjść z choroby.
Neofobia żywieniowa to strach przed jedzeniem. Dzieci, u których zdiagnozowano przypadłość, na widok i zapach jedzenia wymiotują. Jak radzić sobie z tego typu zaburzeniami odżywiania u dzieci? I do czego może doprowadzić nieleczone schorzenie? Rozmawialiśmy na ten temat w Dzień Dobry TVN z Małgorzatą Tchurz, terapeutą neurorozwojowym i dr Alicją Karney, pediatrą.
Ania Gruszczyńska ma 31 lat i od 15. roku życia choruje na bulimię. Jak mówi, od dwóch lat jest "czysta". Co było motywacją do wyjścia z nałogu? Kto jej w tym pomógł? Co daje Ani prowadzenie bloga, na którym opisuje swoje zmagania z bulimią?
Problem bulimii i anoreksji dotyka coraz więcej młodych osób. Jak rozpoznać pierwsze symptomy? Jakiego wsparcia potrzebuje osoba z zaburzeniami odżywiania oraz, jak wygląda proces wychodzenia z choroby? Na pytania Doroty i Marcina, w studiu Dzień Dobry TVN, odpowiedziały: bohaterki naszego reportażu, chorujące na bulimię - Karolina i Asia, mama nastolatki cierpiącej na anoreksję - Elżbieta Bareja oraz Ewa Galus-Raczyńska – założycielka fundacji pomagającej osobom z zaburzeniami odżywiania.