Zajęcia dodatkowe, szczególnie te sportowe - są wyjątkowo istotne dla zdrowego rozwoju dziecka. Psycholog sportu – Damian Białek wyjaśnił w Dzień Dobry TVN, dlaczego warto zadbać o regularny wysiłek fizyczny uczniów.
Minister sportu podjął działania, mające na celu ograniczenie liczby dzieci, nieuczęszczających na zajęcia wychowania fizycznego.
Wielkimi krokami zbliża się koniec zimy i niedługo odłożymy sanki do piwnicy. Nadchodzi czas na inną, równie atrakcyjną dla najmłodszych, aktywność na świeżym powietrzu, czyli jazdę na rowerze. Biegowy, trójkołowy czy na dwóch kółkach - jaki powinien być pierwszy rower dla dziecka? Jak dbać o bezpieczeństwo małego cyklisty? Praktyczne rady i ciekawostki zebrała dla rodziców Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek i akcesoriów dla dzieci.
Mija już praktycznie rok od lockdownu związanego z koronawirusem. W tym czasie lekcje prowadzone są zdalnie i choć w przypadku niektórych przedmiotów może się to sprawdzać, w kwestii wychowania fizycznego pojawił się znaczny problem. Dzieci obecnie są coraz mniej sprawne, co prowadzi do ich nadwagi, a nawet otyłość. O tym, jak temu zaradzić powiedział w Dzień Dobry TVN trener sprawności fizycznej, Paweł Raczyński.
Mimo coraz lepszej infrastruktury sportowej, w 2017 roku na lekcjach WF-u doszło aż do 5625 wypadków. Z raportu NIK'u wynika, że 20% nauczycieli nie ma przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Kamila Szwarbułę, rzecznika prasowego Instytutu Badań Edukacyjnych oraz dr Małgorzatę Zalewską, nauczycielkę wychowania fizycznego. Co zrobić, by w szkołach na lekcjach WF-u nie dochodziło do wypadków? Jak przygotować zajęcia, na których uczniowie będą bezpieczni?
Gościem Dzień Dobry TVN był Rafał Brzozowski - piosenkarz znany z takich przebojów, jak: Magiczne Słowa i Tak Blisko. Nie wszyscy jednak wiedzą, że artysta ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie i jest zapalonym sportowcem. I właśnie o tej pasji rozmawiał z nim Marcin Meller.
W ostatnim czasie szkolne zajęcia wychowania fizycznego przeszły niemałą rewolucję. Pisaliśmy o tym, jak zachęca się uczniów do aktywnego udziału w lekcjach WF-u, a to być może nie koniec zmian! Dyrektor Wrocławskich Torów Wyścigów Konnych Jerzy Sawka opowiedział naszej reporterce o swoim innowacyjnym pomyśle. Czy wprowadzenie jazdy konnej, jako jednej z dyscyplin na zajęciach WF, to ciekawy pomysł? Czy, dzięki temu, uczniowie chętniej podejmą aktywność fizyczną? We Wrocławiu ruszył własnie pilotażowy program takich lekcji. Uważacie, że ma szansę na powodzenie?
Zmiany nie tylko w szkolnych sklepikach! Prawdziwa rewolucja dotyczy także zajęć z wychowania fizycznego, a wszystko to w trosce o zdrowie naszych dzieci. Reporter Dzień Dobry TVN, Mateusz Hładki, spotkał się z Elżbietą Milewską, dyrektorką gimnazjum nr 49 w Warszawie oraz Marcinem Krzyżakiem - wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego. Dowiedzieliśmy się, jakie zmiany czekają nasze dzieci. Czy nowe rozporządzenie zachęci uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach? Jak uczniowie będą oceniani i czego nie da się uniknąć?
Takich zajęć z wychowania fizycznego nie znajdziecie w Poznaniu, Gdańsku, czy w Warszawie. W Zakopanem reporter Dzień Dobry TVN towarzyszył z kamerą dzieciom, które wf mają na skoczni narciarskiej. Jakie warunki muszą spełniać dzieci, aby uczestniczyć w tych zajęciach? Co czują mali skoczkowie, kiedy odbijają się od belki? A co ich rodzice? Być może niektórzy z nich będą tak wybitni, jak Adam Małysz i Kamil Stoch?
Trwa akcja STOP zwolnieniom z WF-u. W jej ramach Agnieszka Rylik wybrała się do Gdańska, aby przyjrzeć się lekcjom wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6. Tam 6 lat temu pojawił się człowiek, który zamienił nudne zajęcia WF-u w prawdziwą przygodą. O kim mowa? Co trenują uczniowie? Co ich motywuje do treningu? W jaki sposób sport pomógł Adrianowi, który od dziecka chorował na niskorosłość?
Jednym z powodów opuszczania przez dzieci zajęć wychowania fizycznego jest nuda. Jakie sporty zachęcają dzieci do uczestnictwa w zajęciach wf-u i pomagają rozładować stres? Sprawdziła to Agnieszka Rylik w ramach akcji "Stop zwolnieniom z lekcji WF-u!". Rozmawiała również z polskim bokserem Krzysztofem "Diablo" Włodarczykiem.
Okazuje się że lekcje WF-u, zamiast go promować, zniechęcają do uprawnia sportu. Za taki stan rzeczy nauczycie obarczają winą uczniów, a uczniowie nauczycieli. A jak jest naprawdę? W studiu Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się temu zjawisku, a o komentarz poprosiliśmy: mistrzynię świata w boksie Agnieszkę Rylik, aktora, który zawodowo gra w paintball - Alana Andersza oraz licealistę i aktora Macieja Musiała. Czy nasi goście "zrywali się w WF-u"?