wspinaczka

  wspinaczka

  Paweł ma 38 lat i od 13 lat walczy z chorobą genetyczną, która zabrała mu sprawność i najbliższą rodzinę. Ewa Osiowy, sąsiadka Pawła :"Był bardzo aktywnym człowiekiem, dużo widział na świecie, dużo gór zdobył,... a teraz jego życie jest codzienną walką, o każdą minutę, o każde wyjście z domu, o każdą aktywność". O ataksji rdzeniowo-móżdżkowej oraz o pasji, która potrafi utrzymać nas przy życiu, Anna Maruszeczko rozmawiała z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.

  Rodzice dzieci zespołem Downa wpadli na pomysł wysalania swoich pociech na ściankę wspinaczkową. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. To nie tylko świetny sposób rehabilitacji, ale także okazja do socjalizacji i stymulacji intelektualnej. Jak jeszcze rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą wspomagać ich rozwój? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko.

  Agnieszka Bielecka: "Wspinają się ludzie, a ludzie nie są doskonali, (...) to nie jest tak, ze jesteśmy bliżej nieba, bliżej Boga i nagle wszyscy szlachetnieją". O kobietach w tym "brutalnym, męskim" świecie i o tym, czy w górach płeć ma znaczenie, rozmawialiśmy z Agnieszką Bielecką i Marianną Syrokomską-Kantecką.

  W naszym cyklu "Mikrowyprawy" postanowiliśmy sprawdzić odwagę Kajetana Kajetanowicza. Czy dwukrotny mistrz Europy w rajdach samochodowych odczuwa lęk? Łukasz Długowski zabrał go w góry. Wspólnie wypili herbatkę i zagrali w bierki kilkadziesiąt metrów nad ziemią! :)

  "Nie chciałbym, żeby mnie naśladowali ludzie. To mnie przeraża bardziej niż wejście w jakieś miejsce" - powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu Marcin Banot, który lubi ryzyko. Uprawia ekstremalną wspinaczkę, jednak jego celem nie są góry. Woli kominy fabryk i szczyty dźwigów. Jego ekstremalna pasja zaczęła się od parkouru. Czym jest dla niego ryzyko i czy odczuwa jeszcze strach?

  Miłka Raulin chciałaby zostać dziewiątą i najmłodszą Polką z Koroną Ziemi na koncie. Jest blisko celu, ponieważ właśnie wróciła z wyprawy, podczas której zdobyła szczyt Antarktydy. Przed nią Mount Everest. W Dzień Dobry TVN powiedziała, jak wyglądała jej ostatnia podróż, kiedy chce wystartować na Mount Everest.

  Za kilka godzin dotrze na Antarktydę gdzie będzie przygotowywać się do wejścia na Mount Vinson - przedostatni szczyt, którego brakuje jej do skompletowania Korony Ziemi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zdobędzie go 25 grudnia! Ma szansę stać się najmłodszą Polką, której uda się wejść na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Poznajcie Miłkę Raulin.

  W połowie września br. w Paryżu odbyły się Mistrzostwa Świata w wspinaczce. Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach: prowadzenie, bouldering, czasówki. W tej ostatniej złoty medal zdobył Polak Marcin Dzieński. Spotkała się z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska. Jak wspomina zawody? Dlaczego wybrał wspinaczkę na czas? Ile czasu potrzebuje na regenerację? Zobaczcie, czy przy naszych kamerach pobił swój rekord.

  Marek Fliśnik jest instruktorem wspinaczki. Pan Marek spędza na wysokościach bardzo dużo czasu. Z tego względu jego dieta musi być przede wszystkim bardzo pożywna. Musi się też regularnie odżywiać. Zobaczcie, co przygotował dla Pana Marka Mikołaj Rey.

  Na himalaistę Tomasza Mackiewicza wielu patrzy z niedowierzaniem. Dlaczego? Ponieważ udowadnia, że bez wielkich funduszy i sponsorów można się wspinać. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Tomkiem o jego podejściu do gór, poświęceniu dla nich i nałogu narkotykowym, z którego udało mu się wyjść.

  Vitaliy Raskalov ma 21 lat i pochodzi z Ukrainy, Vadim Makhorov jest o cztery lata starszy i urodził się w Rosji. Obu łączy pasja do ryzykownej fotografii. Ich wyczyny, polegające na robieniu zdjęć na dużych wysokościach, sprawiają, że od samego patrzenia pocą się dłonie. O ekstremalne projekty zapytał ich Żenia Klimakin. Panowie powiedzieli dziennikarzowi również o tym, jak się przygotowują do wspinaczek i czy używają zabezpieczeń.

  Jej największym marzeniem jest wygrać Puchar Świata i stanąć na "podiumie" na Olimpiadzie. Maja Oleksy ma 8 lat, a wspina się już od 4 roku życia! Pasją zaraził ją ojciec - Tomek, który jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników w Polsce. Czy uczennica dorówna, a może nawet przegoni mistrza?

  Barbara Prymakowska jest nazywana najszybszą babcią na świecie. Nic dziwnego - w maratonach jest zazwyczaj najlepsza w swojej kategorii wiekowej. Mało tego, często na mecie melduje się wcześniej niż dużo młodsi zawodnicy. Największym jej osiągnięciem sportowym było zdobycie Mont Blanc. Miała wtedy 68 lat. Ale bieganie i wspinaczka to nie wszystko. Będziecie pod wrażeniem, kiedy dowiecie się, jakie inne sporty trenuje Pani Basia. O jakim trofeum marzy? Pani Basia pokazała nam również kolekcję swojej najcenniejszej "biżuterii". Gratulujemy! :)

  Pani Anna Markiewicz kochała góry i wędrówki. Swoją pasją chciała zarazić córkę Alinę. Udało się. Alina została podróżniczką i to ona teraz zabiera swoją mamę na wyprawy po górach. Czasami jest ekstremalnie. Zobaczcie, jak mama i córka spędzają razem czas. Tylko pozazdrościć Pani Annie kondycji.

  "Czym bardziej aktywny wulkan tym lepiej (...) nikt ze mną nie chce jeździć bo wiem, że to wariactwo"! O swojej niezwykłej pasji opowiedział nam podróżnik, który do tej pory wszedł już na 41 wulkanów, a w planach ma zdobycie 59 kolejnych wulkanicznych szczytów! Co sprawiło, że podjął to niebezpieczne wyzwanie, kto zaraził go "potrzebą podróży"?

  Denis Urubko i Adam Bielecki w grudniu wyruszają na K2. Chcą wejść zimą na ośmiotysięcznik wschodnią ścianą. Nikt nigdy temu nie podołał. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Denisa Urubko i Adama Bieleckiego. Jak przygotowują się do wyprawy?

  Do 1978 r. na ośmiotysięczniki wspinali się mężczyźni, ponieważ uważano, że kobiety nie dadzą sobie rady. Arlene Blum postanowiła udowodnić, że jest inaczej i zorganizowała, a następnie poprowadziła pierwszą kobiecą ekspedycję na Annapurnę. Jak dziś wspomina tamto doświadczenie? Czy trudne momenty, których wówczas doświadczała powracają do dziś? Skąd czerpała wówczas tyle determinacji, by doprowadzić do tej wyprawy?

  O tym jak pogodzić zainteresowania, pracę i życie rodzinne, o filmie "Mój biegun" i tym czy przedstawione w nim wydarzenia dobrze odzwierciedlają rzeczywistość oraz o planach na najbliższą przyszłość z Jaśkiem Melą, w czasie wspólnej wspinaczki, rozmawiała Katarzyna Olubińska.

  Jest przewodnikiem wysokogórskim, właśnie wrócił z wyprawy na górę Mc Kinley na Alasce, poza wspinaczką jego pasją jest także bieganie w maratonach. O ekstremalnych przygodach i potrzebie adrenaliny rozmawialiśmy z Pawłem Kunachowiczem.

  Padł pomysł, by bezmyślnych turystów karać jak zwykłych zadymiarzy. Czy turyści, którzy bez przeszkolenia i odpowiedniego sprzętu idą w góry będą musieli z tych wypraw zrezygnować? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była himalaistka Kinga Baranowska. Czy GOPR i TOPR będą miały takie same uprawnienia jak policja?

  W Andach życie toczy się na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza, niska zawartość tlenu w powietrzu nie każdemu służy. Dlaczego rdzenni mieszkańcy tych terenów nie mają problemów z chorobą wysokościową?

  O tym kiedy nasze pociechy mogą rozpocząć swoją przygodę ze wspinaczką i czy jest to sport przeznaczony dla dzieci, Bartkowi Jędrzejakowi opowiedział Darek Wójcicki z Polskiego Związku Alpinizmu.

  Aneta Wojciechowska, Beata Ciepiel, Radosława Bardes oraz Izabela Iwaniak to cztery z sześciu uczestniczek wyprawy w Himalaje. Cel ekspedycji był szczytny. O kulisach wyprawy alpinistki opowiedziały w studiu Dzień Dobry TVN.