Andrzej Poczobut od kilku lat przebywa w białoruskim więzieniu.
Waldemar Dąbrowski założył ośrodek readaptacyjny, gdzie pomaga podopiecznym stanąć na nogi. Jak wyglądała jego droga do trzeźwości?
Sen o więzieniu to przede wszystkim ograniczenie wolności i możliwości podejmowania określonych działań. Związany może też być z obawą przed karą, odczuwaniem izolacji czy osaczenia. Okazuje się jednak, że senniki zawierają wiele pozytywnych interpretacji tego snu.
Zetknięcie się z rzeczywistością jest dla byłych więźniów bardzo trudne. Muszą oni na nowo opanować tzw. czynności elementarne, które pozwolą im przetrwać. W Krakowie funkcjonuje dom dla byłych osadzonych, gdzie uczą się powrotu do rzeczywistości. Trafiają tam Ci, na których nikt nie czeka. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marka Łagodzińskiego z fundacja wspierania więźniów "Sławek" oraz Marię Dąbrowską-Majewską z fundacji "Zmiana". Nasi goście są zdania, że proces resocjalizacji powinien trwać na długo przed opuszczeniem zakładu karnego. Co to znaczy? Czy każdego więźnia można przywrócić do społeczeństwa?
W radomskim więzieniu przebywają najniebezpieczniejsi więźniowie. Obecnie karę odbywa tu 1000 osadzonych. Ci wymagający specjalnego nadzoru, potocznie zwani są "enkami". Ich codzienność różni się od codzienności pozostałych więźniów. Jak wygląda ich przykładowy dzień? Kto decyduje o tym, by osadzić więźniów w pawilonie dla najniebezpieczniejszych przestępców?
W jednym z najcięższych więzień w Polsce - w zakładzie karnym w Wołowie - skazani poddawani są psiej resocjalizacji. Zobaczcie, jak na nich wpływa kontakt z psami i jak wyglądają zajęcia.