Sen o więzieniu – czy to zapowiedź dramatycznych zdarzeń?

Aktualizacja:
Fizyczne i psychiczne skutki braku snu

Sen o więzieniu to przede wszystkim ograniczenie wolności i możliwości podejmowania określonych działań. Związany może też być z obawą przed karą, odczuwaniem izolacji czy osaczenia. Okazuje się jednak, że senniki zawierają wiele pozytywnych interpretacji tego snu.

Najczęstsza interpretacja snu o więzieniu jest bardzo zbliżona do snu o niewoli. To marzenie senne ma odzwierciedlać poczucie odizolowania od reszty otoczenia. Poza tym odczuwamy znaczne ograniczenie w kontekście rozwoju własnego. Przyczyny tego stanu mogą mieć różne źródła. Bywają nimi stopujące nas obowiązki, a także uczucia czy namiętności, których nie jesteśmy w stanie uzewnętrznić. Nie bez znaczenia mogą być zasady moralne, których bezwzględne przestrzeganie może wpływać na nasze zahamowania. Jeżeli nie wprowadzimy zmian w swoim życiu, to sen o więzieniu będzie nawiedzał nas regularnie.

Sen o więzieniu jako wyraz strachu przed karą

Jedna z interpretacji snu o więzieniu wskazuje na odzwierciedlenie strachu przed karą, jaką możemy ponieść za popełnione przez nas czyny. Innymi słowy – mamy coś na sumieniu i obawiamy się możliwości poniesienia konsekwencji. Nieco inna interpretacja związana jest ze snem o byciu niesłusznie uwięzionym. Zniewolenie mimo niewinności oznacza, że w realnym świecie jesteśmy bardzo mocno zdominowani przez inną osobę. Podświadomie czujemy, że to bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Bardzo pozytywny jest za to sen o opuszczeniu więzienia. Nie ma większego znaczenia to, czy zostajemy stamtąd zwolnieni, czy też uciekamy. To marzenie senne oznacza, że uda się nam przeprowadzić pewne sprawy, które pozwolą odzyskać panowanie nad własnym losem, a także pozwolą nam skutecznie działać. Ucieczka może oznaczać też, że w odpowiednim momencie uda się nam dostrzec niebezpieczeństwo i dzięki temu go uniknąć. Z kolei sen o pomaganiu komuś w ucieczce z więzienia oznacza jedno – w realnym świecie bardzo łatwo pozwalamy się wykorzystywać innym ludziom. Sam akt aresztowania, o którym śnimy, stanowi ostrzeżenie przed czyhającym na nas niebezpieczeństwem.
Dawne senniki zawierają jednak zupełnie inne znaczenie tego snu – ma ono być ostrzeżeniem przed słuchaniem złych doradców. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie posłuchamy głosu rozsądku, to możemy ponieść bardzo poważne konsekwencje.

Sennik persko-egipski o więzieniu

Bardzo ciekawą interpretację snu o uwięzieniu przedstawia sennik persko-egipski. Przede wszystkim jest to interpretacja jak najbardziej pozytywna. Otóż więzienie oznaczać ma... otrzymanie stałej i pewnej posady. Jeśli to my jesteśmy więźniami, to możemy pozbyć się troski o jadło. Sen o więzach również nie oznacza nic złego. Jeżeli to my je nosimy we śnie, wkrótce otrzymamy jakiś istotny urząd. Natomiast nakładanie więzów komuś oznacza osiągnięcie władzy. Sen o ucieczce z więzienia jest pozytywny tylko w sytuacji, gdy widzimy siebie jako uciekinierów – znak, że unikniemy niebezpieczeństwa. Natomiast sama ucieczka, jeśli nie obserwujemy tego z zewnątrz, stanowi zły omen. Oznacza zmianę losu na niekorzyść. Sen o tym, że zostaliśmy uwięzieni, oznacza również, że możemy zostać oskarżeni bezpodstawnie o jakiś czyn.

Sen o więzieniu w senniku staropolskim

Na pewno najbliższym naszej kulturze jest sennik staropolski. Zgodnie z zawartymi w nim interpretacjami, oglądanie we śnie więzienia oznacza możliwość... uzyskania awansu. Nieco gorzej sytuacja przedstawia się, jeżeli we śnie siedzimy w areszcie po skazaniu na dożywocie lub karę śmierci. Takie marzenie senne stanowi ostrzeżenie przed bliżej nieokreślonym niebezpieczeństwem. Sennik staropolski interpretuje również sen o ucieczce z więzienia, przy czym kluczowe jest to, czy kończy się to sukcesem, czy nie. Ucieczka udana zapowiada, że pozbędziemy się jakiegoś uciążliwego problemu albo osiągniemy wybrany cel. Nieudana stanowi przeciwieństwo powyższego opisu – nasze plany zakończą się fiaskiem i nie damy rady pozbyć się dręczących nas problemów. Sennik rozróżnia też przyczynę aresztowania i jeżeli np. jest to uwięzienie z powodu kradzieży, to możemy spodziewać się kary finansowej.
Co ciekawe, jeżeli we śnie widzimy więzienie z zewnątrz, oznacza to, że sami jesteśmy bezpieczni. Jeśli jednak znajdujemy się wewnątrz, to musimy liczyć się z tym, że wkrótce przeżyjemy bardzo duże rozczarowanie ze strony bliskiej nam osoby. Jeżeli śni nam się niezbyt chwalebny czyn, w którym przyczyniamy się do uwięzienia innej osoby, to w świecie realnym czeka nas bardzo radosne rodzinne wydarzenie. Jakie? Tego sennik nie precyzuje. Pocieszające jest to, że sen o więzieniu bardzo rzadko zapowiada, że naprawdę zostaniemy uwięzieni.
Zobacz także:
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Darrin Klimek/Getty Images

Pozostałe wiadomości