Joanna Koroniewska w wieku 22 lat pochowała mamę. W szczerej i kobiecej rozmowie opowiedziała o bolesnej stracie i o tym, jak sobie z nią poradziła. - Wiedziałam, że w ekstremalnej sytuacji nikt mnie nie uratuje - przyznała.
Qczaj opublikował w sieci poruszający wpis, w którym powrócił wspomnieniami do najbardziej mrocznego okresu w swoim życiu. W 2015 roku przeżywał bardzo trudny czas. Był pogrążony w depresji i nie mógł sobie poradzić z demonami przeszłości.
Achluofobia to fachowa nazwa strachu przed ciemnością. Osoby, które na nią cierpią odczuwają paniczny lęk, gdy tylko zgaśnie światło. Zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, ale nie potrafią nad nimi zapanować. Z pomocą psychoterapii achluofobię można pokonać raz na zawsze.
Lęk przestrzeni, czyli agorafobia, to stosunkowo często pojawiające się zaburzenie nerwowe. Osoby cierpiące na agorafobię odczuwają paniczny lęk przed otwartymi przestrzeniami, np. w górach, a także miejscami publicznymi oraz dużymi skupiskami ludzi, np. w supermarkecie. W przypadku tego zaburzenia często pojawia się obawa przed publicznym upokorzeniem.
Traumatyczne zdarzenia mają negatywny wpływ na ludzką psychikę. Jak się po nich podnieść? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN: terapeutkę i mentorkę z programu "Projekt Lady" Tatianę Mindewicz-Puacz.
Każdy z nas przeżywał w dzieciństwie jakąś traumę. Zwykle były one związane z jedzeniem. Szpinakową paćkę, mleko z kożuchem i tran podawano nam podobno "na zdrowie" ;) A pamiętacie szkolne wizyty u stomatologa, kiedy wszystkie zabiegi były wykonywane na żywca? Czy obecnie koszmary z dzieciństwa wspominamy z sentymentem? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer.
10 kwietnia to dzień szczególny, tego dnia w 2010 roku doszło do katastrofy polskiego samolotu rządowego TU-154M. Zginęły wszystkie osoby będące na pokładzie. Zapewne wielu Polaków do tej pory pamięta, co robiło tego dnia. Dlaczego tak się dzieje? Jak definiuje się traumatyczne wydarzenie? Jakie działania mogą pomóc w uporaniu się z żałobą? Na te pytania odpowiedziała psycholog i traumatolog Małgorzata Bajko, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.