Śledziona uchodzi za organ, który nie jest nam potrzebny. Okazuje się, że jest jednak bardzo ważna, ponieważ odpowiada za oczyszczanie krwi ze starzejących się jej elementów. Jakie narządy przejmują funkcję śledziony, kiedy ta zostanie usunięta? Jak to się dzieje, że niektóre osoby mają dwie śledziony? O tym w Dzień Dobry TVN mówił internista, kardiolog Piotr Gryglas. Do studia zaprosiliśmy również aktora Tomasza Ciachorowskiego, któremu usunięto śledzionę. Czy po operacji musiał zmienić swój styl życia?
Zdarza się, że pacjent po przyjęciu placebo naprawdę zdrowieje. Jak to możliwe? Po co w ogóle podawane jest placebo? Kiedy? Zapytaliśmy o to specjalistę od chorób wewnętrznych Piotra Gryglasa.
Nie jesz a tyjesz? Uważaj, to może być zespół Cushinga. Jest to choroba, która rozwija się bardzo podstępnie. Przyczyną jest zbyt duże stężenie kortyzolu w organizmie człowieka. Jakie objawy daje choroba? Jak się ją leczy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Piotra Gryglasa, specjalistę od chorób wewnętrznych.
W województwie lubelskim stwierdzono w 2017 roku czterdzieści dwa przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpieczną superbakterią New Delhi. Czym się różni od innych bakterii? Dlaczego jest taka niebezpieczna? Jak można się nią zarazić? Jakie choroby wywołuje? Jak się przed nią bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Gryglas.
O zagrożeniach jakie niesie ze sobą ta przewlekła choroba i nowatorskich sposobach jej leczenia opowiedzieli nam: dr n. med. Irena Walecka, specjalista dermatolog-wenerolog, Kierownik Kliniki Dermatologii szpitala CSK MSWiA w Warszawie i dr n. med. Piotr Gryglas, specjalista chorób wewnętrznych.
Według statystyk w ostatnim czasie w Polsce doszło do wzrostu zachorowań na salmonellę. Dlaczego? Dla kogo salmonella może być szczególnie groźna? Jak się chronić przed zatruciem pokarmowym tą bakterią? Jakie są objawy zatrucia? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: rzeczniczki Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joannę Narożniak i internistę dra n. med. Piotra Gryglasa.
Nie do końca wiadomo skąd bierze się ta choroba tarczycy. Wiadomo jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że komórki odpornościowe z jakiegoś powodu wywołują proces zapalny i niszczą tarczycę. Niektórzy specjaliści przyczyny choroby Hashimoto upatrują w nadmiernym stresie. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy modelkę Martę Dyks, która niedawno przyznała się, że choruje na Hashimoto i internistę Piotra Gryglasa. Jakie są objawi choroby Hashimoto? jak można ją leczyć i jaką rolę w chorobie Hashimoto odgrywa dieta?
Jak się okazuje, dobry lekarz internista powinien pytać swoich pacjentów o życie seksualne. Dlaczego? Czy z doświadczeń eksperta Dzień Dobry TVN dr Piotra Gryglasa wynika, że pacjenci sami zaczynają mówić o swoim problemach seksualnych? O czym świadczą zaburzenia potencji?
Z badań wynika, że aż 90 proc. dzieci chodzących do przedszkolach jest nosicielami pasożytów. Czy pasożyty są groźne dla zdrowia? Jaka robaczyca najczęściej występuje u dzieci? Jak pasożyty trafiają do organizmu? Jakie są objawy występowania w organizmie pasożytów? Doktor Piotr Gryglas był gościem Dzień Dobry TVN.
W e-papierosach można znaleźć cała tablicę Mendelejewa. Jednak wielu palaczy rezygnuje z tradycyjnych papierosów na rzecz tych elektronicznych, pomimo, że ich wpływ na nasze zdrowie nie został jeszcze do końca zbadany. O tym, co znajduje się w e-papierosach, jakie inne substancje chemiczne mogą być dla nas bardziej szkodliwe niż substancje smoliste opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN Piotr Gryglas.
W taką pogodę większość mam ma kłopoty z tym, aby dobrze ubrać dzieci. Zazwyczaj zakładają na swoje pociechy mnóstwo ubrań, wychodząc z założenia, że szczelnie opatulone dziecko jest dobrze chronione przed zimnem. Czy jest tak rzeczywiście? Jak należy ubierać maluszki, a jak większe dzieci? Jakie części ciała należy chronić przed zimnem? Jak poznać, że małe dziecko jest wychłodzone? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakaźnej.
Osłabieniem brak apetytu, utrata wagi, mdłości i rozpieranie w brzuchu po jedzeniu - to tylko niektóre z pierwszych objawów marskości wątroby. Kolejnymi, w bardziej zaawansowanym stadium, są: żółtaczka i gromadzenie płynów w jamie otrzewnej. Jednak marskość wątroby może przez lata rozwijać się bezobjawowo. Dlaczego chorują na nią coraz młodsi ludzie? Co jest najczęstszą przyczyną zwłóknienia wątroby? Jak leczyć marskość wątroby? Gościem Dzień Dobry TVN był doktor Piotr Gryglas.
Okazuje się, że męskie penisy są narażone na niebezpieczny ucisk siodełka w czasie jeżdżenia na rowerze. Może to powodować impotencję. Amerykański urolog przeprowadził badania z których wynikało, że u kolarzy cztery razy częściej niż np. u pływaków czy biegaczy występują zaburzenia erekcji. W Warszawie pewien kolarz doznał bardzo poważnego urazu - rama wypożyczonego roweru pękła na pół i uszkodziła mu prącie. Czy zatem mężczyźni powinni zrezygnować z jazdy na rowerze? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: Daria Kałuzińska, znajoma poszkodowanego, oraz internista dr Piotr Gryglas.
Problemy zdrowotne związane z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach nie zależą jedynie od sposobu konserwacji urządzenia stabilizującego poziom temperatury w pomieszczeniu. To także kwestia indywidualności naszego organizmu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr Piotr Gryglas. Co zrobić, kiedy już jesteśmy zmuszeni przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych?
Po krztuścu i odrze wraca kolejna choroba zakaźna - różyczka. W ciągu roku liczba zachorowań wzrosła sześciokrotnie. Chorują głównie na nią mężczyźni między 16. a 25. rokiem życia. Dlaczego tak się dzieje? Czy różyczka jest groźną chorobą? Jakie są jej objawy? Jak można się nią zarazić? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa, który gościł w Dzień Dobry TVN.
Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wiemy, że przenoszą one boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu, ale zapewne niewiele osób słyszało, że kleszcze roznoszą również bakterię, która może spowodować zakrzep krwi w kończynach, a nawet w głowie. Czy choroby wywołane tą bakterią często występują w Europie? Co robić, kiedy ugryzie kleszcz? Czy aparaty na kleszcze są skuteczne? Zapytaliśmy o to dr Piotra Gryglasa.
8 tysięcy Polaków trenuje triathlon. Liczba ta może wzrosnąć nawet do 100 tysięcy! Triathlon stał się nowym sportem narodowym Polaków. Czy jest to sport dla każdego? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z trenerem fitness Jackiem Bilczyńskim oraz doktorem Piotrem Gryglasem.
Zapalanie oskrzeli i zapalenie płuc to najłagodniejsze z powikłań, które mogą się pojawić po niewyleczonej infekcji. Zdziwiliście się, że użyliśmy słowa: "najłagodniejsze"? Zrobiliśmy to, ponieważ konsekwencje niedoleczonego przeziębienia mogą być znacznie poważniejsze. O tym w Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas.
Ospałość, zmęczenie, zawroty głowy i omdlenia - to objawy zbyt niskiego ciśnienia krwi. Czy to prawda, że niskociśnieniowcy żyją dłużej? Jak należy postępować z osobą, która zemdlała z powodu zbyt niskiego ciśnienia krwi? Kiedy niskie ciśnienie trzeba leczyć i o jakich chorobach może świadczyć gwałtowny spadek ciśnienia krwi? O tym w Dzień Dobry TVN kardiolog dr Piotr Gryglas.
Na pytanie: w którym pomieszczeniu domowym jest najwięcej bakterii, większość zapewne odpowiedziałaby, że... w toalecie. Czy na pewno tak jest? O tym w Dzień dobry TVN dr Piotr Gryglas, który radzi w jaki sposób pozbyć się bakterii i kiedy drobnoustroje stają się niebezpieczne dla zdrowia.
Pyszne i ciężkostrawne potrawy na świątecznym stole, którym nie można się oprzeć, oznaczają jedno - przejedzenie i ból brzucha. Ale czasami ostry ból brzucha może być spowodowany chorobą. Kiedy ból powinien nas zaniepokoić? Po czym rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? O tym w Dzień Dobry TVN internista Piotr Gryglas.
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarzy, by porozmawiać z nimi o tym, jak ważna jest dla lekarza opinia pacjentów. Czego oczekują od lekarza pacjenci? Czy są pacjenci, za którymi nie przepadają lekarze? Naszymi gośćmi byli: dr Łukasz Preibisz, dermatolog, dr Marek Szczyt, chirurg plastyk oraz dr Piotr Gryglas, internista.
Choroby sercowo-naczyniowe sieją większe spustoszenie wśród ludzi niż choroby nowotworowe. Na chorobę wieńcową coraz częściej zapadają kobiety. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiologa Piotr Gryglas . Jakie są objawy kobiecego stanu przedzawałowego?
Aż 91 procent Polaków przychodzi do pracy z objawami grypy lub przeziębienia. Czy jest to wynik ich zaangażowania w pracę, poczucia obowiązku, czy może strachu przed jej utratą? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz Piotr Gryglas. Na jakim etapie przeziębienia najsilniej zarażamy? Które przedmioty codziennego użytku najczęściej "przenoszą" zarazki?
... pierwsze objawy wścieklizny, pojawiające się na kilka dni przed poważnymi objawami neurologicznymi. Wścieklizna, której się nie leczy, prowadzi do śmierci. Czy osoba pogryziona przez bezpańskiego psa musi wziąć serię bolesnych zastrzyków w brzuch? Jak leczy się wściekliznę? O tym w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas.
O tym, jak możemy się zabezpieczyć przed ukoszeniami owadów podczas majówki rozmawialiśy w Dzień Dobry TVN z doktorem Piotrem Gryglasem. Które owady są największym zagrożeniem dla ludzi? Czy przyłożenie cebuli w mejscu ukąszenia osy przyniesie ulgę?
Czy to prawda, że ciężarna kobieta nie może przyjmować żadnych środków znieczulających? Co na to nasz ekspert, doktor Piotr Gryglas? Dlaczego dla dziecka w łonie matki najniebezpieczniejszy jest pierwszy trymestr?
Które infekcje wirusowe mogą zagrażać życiu dziecka? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas, który także ostrzega rodziców przed niebezpiecznymi zabawami z dziećmi i podkreśla, by zwracać szczególną uwagę na sposób trzymania dziecka za rękę. Dlaczego?
Ekspert Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas wyjaśnił nam, czym grozi nałogowe podjadanie. Do czego takie obsesyjne podjadanie może doprowadzić i jak temu zapobiec? Dlaczego jedzenie sprawia nam przyjemność?
W studiu Dzień Dobry TVN goscilismy był dr. Piotra Gryglasa. Wytłumaczył nam czy możliwe jest uczulenie na środki czystości? Jak sprawdzić co nas uczula oraz jak odróżnić uczulenie od choroby skóry? Czy rzeczywiście "częste mycie skraca życie"? ;)