Na tę diagnozę nie ma dobrego momentu, a co roku w Polsce słyszy ją 170 tysięcy osób. Nie można się na nią przygotować. To zawsze szok wymieszany ze strachem o to, co dalej. Tak było w przypadku Magdy i jej taty, u którego rok temu wykryto nowotwór płuc. Jak mądrze wspierać osoby z chorobą nowotworową i z nimi rozmawiać? I wreszcie - jak zachować balans i pozbyć się wyrzutów sumienia z powodu bycia niewystarczającym?
Ula prowadziła aktywny tryb życia u boku kochającego chłopaka, Sebastiana. Gdy w kwietniu tego roku dowiedziała się, że spodziewa się dziecka, oboje się bardzo ucieszyli. Los jednak skomplikował ich życie. Okazało się, że przyszła mama ma nowotwór. Postanowiła urodzić córkę. Teraz walczy o powrót do sprawności po skomplikowanej operacji.
W szpitalu w Puszczykowie odbyła się przełomowa operacja usuwania glejaka z wykorzystaniem kwasu ALA i promieniowania ultrafioletowego. Zabieg został przeprowadzany w ciemności. Pacjentem, który go przeszedł jest 60-letni Ryszard Szczyrba.
Glejak wielopostaciowy jest najtrudniejszym do leczenia nowotworem mózgu. Według statystyk, po pierwszej diagnozie ponad 90% pacjentów umiera w ciągu 18 miesięcy. Radioterapia i chemioterapia nie pomagają, a ewentualne usunięcie guza prowadzi do poważnych skutków ubocznych. Zespół doktorantów SGGW wydał wojnę glejakowi. Ich bronią jest grafen. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy biotechnologa dr Martę Grodzik i biologa dr Sławomira Jaworskiego, aby zapytać ich o szczegóły dotyczące badań i perspektywy wprowadzenia tej metody do lecznictwa.
To tytuł książki, która jest zapisem rozmowy Katarzyny Jabłońskiej z ks. Janem Kaczkowskim, gościem Dzień Dobry TVN, który opowiada w niej o swojej walce z rakiem. Co ma wspólnego z chorobą księdza Jana, Bogu ducha winien, ksiądz Jerzy Popiełuszko?