Weronika Kurdyn, młoda podróżniczka, szukała przygody życia, która przerodziła się w koszmar.
- Na miejscu zobaczyłam, że wszystko było jednym wielkim oszustwem. Zostałam wykorzystana - wyznaje pochodząca z Wenezueli Dayneris.
Według badania ONZ i Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) w ubiegłym roku niemal 50 milionów osób żyło w pewnej formie niewolnictwa. Jest to wzrost o 10 milionów od 2016 roku. Ponad połowa osób została zmuszona do pracy wbrew swojej woli.
O wywiad z nią staraliśmy się kilka tygodni. W końcu zgodziła się opowiedzieć nam jak wygląda proceder handlu ludźmi w Polsce i kim najczęściej są dziewczyny, które padają jego ofiarą? Marcin Sawicki: "Marta twierdzi, że nie wiedziała w czym bierze udział mówi, że wypierała prawdę, a jej błędem jest to, że nie zareagowała w porę". Marta: "Popełniłam przestępstwo, kilka przestępstw. Uprowadzenie, handel ludźmi i zmuszanie do prostytucji". Czy czuje się winna?
Afroamerykanin Colson Whitehead jest ulubionym pisarzem byłego prezydenta USA Baracka Obamy. Za książkę "Kolej podziemna", w której opowiedział o hańbie niewolnictwa otrzymał w 2017 r. nagrodę Pulitzera. Zaprosiliśmy go do Dzień Dobry TVN, aby porozmawiać o tej właśnie książce i obliczach Ameryki. Kiedy zaczął badać historię swojej rodziny? Jak przy dwójce dzieci znajduje czas na pracę twórczą?
Szacuje się, że na świecie jest od 30-50 milionów niewolników. Wśród nich może być nawet do 200 tysięcy Polaków. O współczesnym niewolnictwie, o metodach walki z tym procederem oraz o tym, jak bronić się przed oprawcami i gdzie szukać pomocy rozmawialiśmy z Tomaszem Safjańskim, byłym szefem Krajowej Jednostki Europolu i Jakubem Stachowiakiem, dziennikarzem „Superwizjer TVN”.
28-letnia Polka była więziona przez pracodawcę w Holandii. Na szczęście udało jej się skontaktować z rodziną, która z kolei zawiadomiła policję. Doniesienia o takich sytuacjach pojawiają się w mediach cały czas. Jak bezpiecznie pracować za granicą? Dlaczego ofiary handlu ludźmi nie zawsze chcą rozmawiać z organami bezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rzecznik prasowy GKP insp. Mariusz Ciarka i Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada odpowiedzieli na najważniejsze pytania dotyczące bezpiecznych wyjazdów zarobkowych.
Wiele osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych trafia do obozów pracy. O to, co się w nich dzieje i dlaczego trudno wyrwać się z rąk mafii zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Jakuba Oleszewskiego, który pracował w obozie pracy we Włoszech i Irenę Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada.
Według ostatnich szacunków 46 milionów ludzi na świecie wykonuje pracę niewolniczą. O tym, jak dziś wygląda niewolnictwo i, czy według tych standardów mamy do czynienia z niewolnictwem także w Polsce, rozmawialiśmy z Ireną Dawid-Olczyk z fundacji La Strada.
Do roku 2013 roku, kiedy to zawalił się budynek Rana Plaza, w którym mieściły się fabryki szyjące ubrania dla zachodnich firm, mało kto wiedział, w jak złych warunkach pracują osoby tam zatrudnione. Gość Dzień Dobry TVN dziennikarz Marek Rabij pojechał do Indii, aby przekonać się na własne oczy, jak żyją pracownicy tamtejszej branży odzieżowej. O swoich spostrzeżeniach powiedział w naszym studiu. Zobaczcie, za co właściwie płacimy, kto na tym traci, a kto zyskuje.