W Dzień Dobry TVN niewidomy wędkarz podzielił się swoją historią.
Każdy z nas choć raz w życiu wątpił w siebie, bądź załamywał się z powodu problemów. Wystarczy jednak zapoznać się z historią Wojtka Makowskiego, by uwierzyć w to, że można osiągnąć niebywały sukces, jeżeli tylko się chce. 28-latek jest prawdziwą inspiracją.
Łukasz Baruch stracił wzrok w wypadku samochodowym, na 3 miesiące przed ślubem. Nie poddał się i dziś pokazuje, że można przełamywać bariery. Potrafił odnaleźć się w nowej rzeczywistości mimo, że "cały świat przewrócił się do góry nogami". Dziś udziela się społecznie, założył fundację "Wygrajmy Razem" wspierającą aktywność osób niepełnosprawnych, prowadzi m.in. warsztaty, które mają pokazać dzieciom w przedszkolach jak wygląda życie osoby niewidzącej. Pan Łukasz ma też 3 letnią córkę. Jak to jest być niewidomym rodzicem widzącego dziecka? Czy dzieci rozumieją świat osób niewidzących?
Słoweniec Rok Mulec od urodzenia jest niewidomy. W 2012 roku, na obozie komputerowym, poznał swoją przyszłą żonę Zuzannę i cztery lata później na stałe przeniósł się do Polski. W naszym kraju znalazł pracę, która go bardzo uszczęśliwia - został doradą klienta niewidomego. Co należy do jego obowiązków? Jak traktują go koledzy z pracy i klienci? Za co cenią go przyjaciele?
Sebastian Grzywacz stracił wzrok 10 lat temu, ale - jak mówi - bardzo szybko się po tym pozbierał. Na co dzień pracuje w Fundacji "Ponad słowami", zajmuje się aktywizacją sportową młodzieży, przeciwdziałaniem przemocy i prowadzi szkolenia. Jest także ojcem i to jest dla niego najważniejsze w życiu. - Niepełnosprawność to są ograniczenia, jakie sobie narzucamy lub jakie napotykamy. Jeżeli ktoś nie widzi, może robić całą masę innych wspaniałych rzeczy - mówi Sebastian.
Do osiągnięcia celu zostało mu jeszcze 5 szczytów i chce je zdobyć do końca tego roku. Jerzy Płonka widzi 5 proc. tego, co zwykły człowiek, czyli w zasadzie nic. W jaki sposób porusza się po górach? Czego się boi? Co sprawia mu największą trudność w życiu codziennym? W cyklu zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z przyszłym zdobywcą Korony Europy.
Prawdziwa pasja i talent nie znają granic. Dowodami na to są życie i twórczość gościa Zielonych Drzwi – niewidomego pisarza Tomasza Wandzela. Annie Maruszeczko powiedział, skąd czerpie energię na wszystkie swoje aktywności i czym się inspiruje, pisząc książki.
Czy osobie niewidomej zależy na tym, jak wygląda? Na pytanie Anny Maruszeczko odpowiedziała Dorota Ziental, która nie widzi od 8 lat. Dlaczego Pani Dorota tak bardzo przykładę wagę do swojego wizerunku? Jak dba o urodę? Ile zajmuje jej to czasu? Jak robi zakupy i kto jej w tym pomaga? W studiu Dzień Dobry TVN Pani Dorocie towarzyszył jej partner Sebastian Grzywacz. Skąd wiedział, że jego wybranka jest atrakcyjną kobietą?
Pamiętacie historię nauczyciela historii jednego z lubelskich szkół, który przez wiele miesięcy ukrywał fakt, że stracił wzrok? Andrzej Chyra zagrał tego nauczyciela w filmie Carte Blanche. Jutro premiera filmu. A w studiu Dzień Dobry TVN aktor opowiedział o tym, czy poszukuje nowej drogi zawodowej. Czy znudziło mu się grać w polskim kinie?
Paweł Urbański - informatyk, ekonomista, coach, pierwszy niewidomy Polak, który zdobył Kilimandżaro. Gra także w golfa i jeździ na nartach. Wzrok stracił w wieku 13 lat. Jednak, jak mówi, do wszystkiego można się przyzwyczaić. Przyzwyczaił się do tego, że nie widzi, ale swojej ślepoty nie traktuje jako bariery w życiu. Poznajcie Pawła Urbańskiego, gościa Anny Maruszeczko w Zielonych Drzwiach.
Jak udowadnia nasz gość- joga wcale nie musi być tylko poważną kontemplacją. W trakcie ćwiczeń można się dobrze bawić, a nawet "pękać" ze śmiechu. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był certyfikowany jogin śmiechu Piotr Bielski oraz psycholog Miłosz Brzeziński. Jak pokonać pourlopowy stres?