Świadczenia na rzecz obrony realizowane są na terenie Polski zarówno przez wybrane instytucje państwowe, jak i przez obywateli. W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny państwo może zlecić wykonywanie konkretnych obowiązków niemal każdemu, kto posiada określone umiejętności i jest we wskazanym w przepisach wieku. Kogo urzędnicy mogą wezwać do pracy?
Wojsko powołało rezerwistów. Czym jest ta próbna mobilizacja? Dlaczego MON dopiero po siedmiu latach postanowiło sprawdzić stan gotowości bojowej wśród rezerwistów? Jak to będzie wyglądało i ile będzie trwało? Co się stanie, jeżeli pracodawca się na to nie zgodzi? Co zrobić, gdy powołany nie ma etatu, a jest zatrudniony na umowę o dzieło? Czy wojsko jest wówczas zobowiązane do rekompensaty finansowej? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z płk. Tomaszem Szulejko, rzecznikiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz z mec. Romualdem Kędzierskim, który poruszył kwestię ochrony prawa pracy.
Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sprawdzić, czy panowie pamiętają, gdzie leżą ich książeczki wojskowe - w końcu sytuacja na wschód od Polski jest niepewna. Zbadał też poziom patriotyzmu właścicieli aut terenowych, o które może - w razie mobilizacji i wojny - upomnieć się wojsko. Filip pokazał nam też własną książeczkę wojskową z wpisaną kategorią... No właśnie jaką? Zgadniecie?