Wspólnie z Łukaszem Radwanem wybraliśmy się do Zakopanego, do (przekształconego w galerię) mieszkania jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych - Władysława Hasiora. W studiu Dzień Dobry TVN o wybitnym artyście rozmawialiśmy z jego stryjecznym wnukiem Mateuszem Hasiorem.
Dziewiątego października rozpocznie się w Krakowie "Grechuta Festiwal" zainicjowany w 2007 roku przez żonę artysty, Danutę Grechutę. Specjalnie z tej okazji Łukasz Radwan odwiedził Kraków, aby odnaleźć ślady Marka Grechuty i poznać warsztat mistrza. A w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Danutę Grechutę.
Jego twórczość to amalgamat obrazów Hieronima Boscha i Salvadora Dali. Dziś ierwszy odcinek naszego cyklu "Warsztat Mistrza". "Na warsztat" wzięliśmy jednego z najpopularniejszych malarzy polskich - Zdzisława Beksińskiego. Artysta został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu, jego syn popełnił samobójstwo. Mówi się o klątwie rodziny Beksińskich. Co jeszcze wiemy o życiu Beksińskiego? O tym, studiu Dzień Dobry TVN, opowiedzieli: krytyk sztuki Łukasz Radwan oraz przyjaciel rodziny Beksińskich - Grzegorz Gajewski.
Ubiera rosyjskie elity, nazywany jest "Carem moskiewskich wybiegów". Jego pokazy można oglądać nawet w Luwrze, ponieważ to prawdziwe dzieła sztuki. Poznajcie Valentina Abramovicha Yudashkina!
Chcecie wiedzieć jak wygląda idealny poranek Urszuli, Roberta i Moniki Gawlińskich, Agnieszki Maciąg, Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Łukasza Radwana oraz Kingi Rusin i Bartosza Węglarczyka? Zobaczcie wideo :D
Bursztynem zajmuje się już od 45 lat i potrafi z niego wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Jest autorem największego przedmiotu wykonanego z bursztynu w dziejach ludzkości - szkatuły, na której stworzenie zużył ponad 7 ton surowca! Zobaczcie pracownię i dzieła Lucjana Myrty!
Wojny i kataklizmy, niekorzystne działanie sił natury spowodowały, że lista zaginionych skarbów wciąż rośnie. Ich ukryciu towarzyszyły najczęściej burzliwe wydarzenia i tajemnice. Klątwy i przesądy. Legendarna wartość ukrytego bogactwa jest tak duża, że wabi kolejnych, nieustraszonych poszukiwaczy skarbów. A jakie precjoza mogą być ukryte w naszym kraju? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był krytyk sztuki Łukasz Radwan.
Michał Borowik to młody polski kolekcjoner. Według nowojorskiego magazynu „Modern Painters” właściciel jednej z 50 najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej na świecie. Podobno kolekcjonowaniem sztuki zainteresował się, gdy na śmietniku znalazł obraz Edwarda Dwurnika. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy kolekcjonera w towarzystwie Łukasza Radwana.
Chciała zostać aktorką, była modelką, a potem została fotografką. Łukasz Radwan udał się do atelier Lidii Popiel. Co jest fundamentem w zawodzie fotografa, kiedy zrobiła swoje pierwsze zdjęcie i kto był jej najtrudniejszym modelem oraz jak w jej obiektywie wypadł sam Lech Wałęsa?
Krytyk i miłośnik sztuki Łukasz Radwan odwiedził kurdyjskiego ambasadora w jego dworze w Tomaszowicach. Przymierzył kurdyjską szatę, zobaczył prawdziwego Kossaka, gdzie Ułani gonią Bolszewika oraz dowiedział się, że Kudowie inaczej liczą czas.
Pamiętacie najsłynniejsze zdjęcie Marilyn Monroe, w białej sukience, którego autorem jest Milton H. Greene? Każdy zna ujęcie od przodu. My znamy ujęcie z tyłu! Zobaczcie!
Łukasz Radwan w swojej podróży po niezwykłych miejscach, tym razem odwiedził opactwo cysterskie w Lubiążu. Nazywane arcydziełem śląskiego baroku jest jednym z największych zabytków tego typu w Polsce. Jest to także drugie co do wielkości po Wawelu miejsce spoczynku polskich koronowanych głów. Łukasz zdradził nam, jakie jeszcze kryje sekrety to monumentalne opactwo.
Zamek w Rydzynie pod Lesznem, który odwiedził dziennikarz Łukasz Radwan, powstał pod koniec XVII wieku na fundamentach gotyckiego zamku zbudowanego na początku XV wieku. Był rezydencją króla Stanisława Leszczyńskiego, który sprzedał go Aleksandrowi Józefowi Sulkowskiemu, jednemu z pierwszych polskich masonów. Czy w rydzyńskim zamku odbywały się msze masoneryjne? Co trzeba zrobić, by zostać masonem?
Jeśli nie lubicie smażyć się w egipskim słońcu, nie macie ochoty na zwiedzanie Luwru, a woskowe figury Was przerażają? Możecie podążyć turystycznym szlakiem polskiej sztuki. Krytyk sztuki Łukasz Radwan, w studiu Dzień Dobry TVN wskazał miejsca godne zobaczenia, nie tylko dla miłośników sztuki.
Krzysztof Musiał to jeden z najbogatszych ludzi biznesu w Polsce i największy polski kolekcjoner dzieł sztuki. Kiedy postanowił rozstać się z biznesem zajął się swoją drugą, lecz nie mniejszą miłością - sztuką. Biznesmen jest także fascynatem opery. Krytyk sztuki Łukasz Radwan gościł w jego domu i miał okazję zobaczyć wyjątkowe zbiory malarstwa i zapierające dech w piersiach krajobrazy.
Obrazy z pierwszej swojej wystawy sprzedał za łączną kwotę 17. tysięcy funtów. Porównywany do Moneta i Picassa. Jest ustawiany w szeregu obok takich cudownych dzieci malarstwa jak: Michał Anioł, Leonardo da Vinci i Rafael Santi . 9 - letni Kieron Williamson mieszka w Anglii. Kiedy talent chłopca ujrzał światło dzienne?
Kura to bezpośredni potomek dinozaura - donosi Łukasz Radwan, który wybrał się do Jarkowa, w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie tresuje się kury! Co potrafi zrobić tresowana kura? Sami zobaczcie!
Każdy jego falsyfikat dostaje odpowiedni certyfikat, który – paradoksalnie – potwierdza pochodzenie i autentyczność kopii. Jego klientami byli takie gwiazdy Hollywood jak: La Toya Jackson, Frank Sinatra, Arnold Schwarzenegger. Jego managerem i żoną jest Polka - Teresa . Łukasz Rawdan spotkał się z najsłynniejszym kopistą świata - Danielem Dondé.
Prof. Piotr Targowski i prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wyjechali do Włoch przebadać obraz Leonarda da Vinci „Pokłon Trzech Króli”. Dzieło znajduje się w galerii Uffizi we Florencji. Dzieło mistrza będą badać za pomocą specjalnego urządzenia porównywanego do medycznego tomografu - OCT, czyli Optical Coherence Tomography. Jak ono działa i po co przeprowadza się "operacje " na dziełach malarskich , w studiu Dzień Dobry TVN, wyjaśnił krytyk sztuki Łukasz Radwan.
Żywiec od wieków związany jest z rodem Habsburgów. Ród ten należał do najbardziej wpływowych rodzin arystokratycznych w Europie. Dziś, w żywieckim zamku, mieszka ostatnia z Habsburgów - księżna Maria Krystyna Habsburg. Odwiedził ją krytyk sztuki Łukasz Radwan.
Kiedy miał dwanaście, tak kunsztownie i precyzyjnie kopiował dzieła renesansowego malarstwa, że mógłby zostać fałszerzem. Jednak Vincent Desiderio został malarzem, wymienianym za życia w podręcznikach historii. Na jego płótnach notorycznie pojawia się jego ukochany syn Sam, który na skutek zaniedbania personelu medycznego, cierpi na porażenie mózgowe. W studiu Dzień Dobry TVN krytyk filmowy Łukasz Radwan przybliżył nam postać i dzieła nowojorskiego artysty.
Fotograf, prekursor fotografii cyfrowej, krakowianin, został uratowany przez Oskara Schindlera z obozu koncentracyjnego. Kuzyn Romana Polańskiego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy krytyka sztuki i dziennikarza Łukasza Radwana, który zwiedził nowojorską pracownię Ryszarda Horowitza.
Jutro, w krakowskich Sukiennicach, zawiśnie słynny obraz „Hołd Pruski”. Dzieło Jana Matejki niedawno wróciło z Berlina, gdzie wystawione było w ramach zorganizowanej przez Polaków i Niemców wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". W studiu Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan opowiedział, jak krótkowidzącemu Matejce udało się namalować niemalże 8-metrowe dzieło oraz ilu policjantów konwojuje obraz.
Zdewastowane i nieremontowane - tak wygląda większość zabytkowych zamków i pałaców w Polsce. Choć wiele z nich jest w prywatnych rękach, to ich stan się nie poprawia. Są jednak wyjątki, jednym z nich jest pałac w Rysiowicach. Odwiedził go krytyk sztuki Łukasz Radwan.
Zamek Pieszycki, inaczej zwany jest zwany Wersalem Śląska ze względu na swą dostojność i przepych . Jest największym zamkiem barokowym w województwie dolnośląskim. Jego odbudowa jest najpoważniejszą tego typu prywatną inwestycją w Europie, zarówno pod względem dbałości o szczegóły oraz jakości wykończenia wnętrz. Jego obecnym właścicielem jest milioner Stanisław Hajduk. Ile kosztuje odbudowa i dlaczego rzeczony milioner się na nią zdecydował? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy krytyka sztuki Łukasza Radwana.
Dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan miał wyjątkową okazję gościć w posiadłości wybitnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, którego dzieło można od pewnego czasu podziwiać na Starówce. Igor Mitoraj udekorował swoją rzeźbą drzwi kościoła. Jak udało się namówić znanego rzeźbiarza, by ozdobił wejście do kaplicy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jezuitę Andrzeja Kiełbowskiego oraz Łukasza Radwana.